Published On: 1 Korrik, 2016

Ramadani: Cak i sulmeve të ISIS-it mund të jetë edhe Kosova

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani, ka folur për sigurinë në Kosovë, konkretisht për sulmet ekstremiste të ISIS-it, përfshirë edhe sulmin e fundit në aeroportin Ataturk të Stambollit, transmeton GazetaBlic.com

Ai ka thënë se këto sulme e kanë dëshmuar edhe një herë se sa e rrezikshme është kjo ideologji e cila po përcillet me terrorizëm. Sipas tij, kjo dëshmon se shtetet e kanë shumë të vështirë që t’i parandalojnë në mënyrë të 100 për qind rastet e terrorizmit, dhe si zgjidhje sheh bashkëpunimin midis shteteve shumë më shumë.

Këto deklarata ai i ka bërë në emisionin “Interaktiv” të KTV-së.

Ramadani konsideron që njëra nga elementet që shtetet në rajon por edhe Kosova e kanë handikap, është mungesa e bashkëpunimeve midis shteteve në Ballkan sikurse dhe fakti që Kosova nuk është anëtare e organizatave qoftë rajonale, qoftë ndërkombëtare.

“Jo vetëm që është edhe fizikisht më afër, por edhe për mesazhin që e kanë dërguar ose kanë tentuar me e dërgu terroristët përmes sulmeve në Stamboll, dëshmon për një nevojë për rritje të masave të sigurisë në vazhdimësi, sepse këtu nuk bëhet fjalë vetëm për mesazhe ose sulme terroriste ndaj vendeve me shumicë tjetër besimi fetar siç ka qenë në Francë, Bruksel edhe në vende të tjera, por bëhet fjalë dhe për një nivel të çmendurisë e cila nuk zgjedhë metoda , nuk zgjedhë audiencën. Audienca është gjithmonë civile ose targeti, ata që cenohen. Dhe pavarësisht edhe nëse janë të të njëjtit besim, parimisht ata mund të jenë cak dhe si e tillë mund të jetë edhe Kosova”, ka thënë Ramadani. / © GazetaBlic.com

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...