Published On: 22 Janar, 2016

Rama tërhiqet, nuk përmend më afat për hapjen e negociatave me BE-në

Kur vjen puna për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian, nuk di se se cilën deklaratë të kryeministrit Ramës të besosh.

Në korrik të vitit 2015 gjatë vizitës së kancelares Merkel në Tiranë, Rama tha se në nëntor do të jemi gati për çeljen e negociatave.

Ndërkohë në nëntor, kur u takua me presidentin e së majtës në Parlamentin Europian, Gianni Pittella, kryeministri tha se në vitin 2016 do të çelen negociatat.

Sot teksa ndodhet në Bruksel, i pyetur nga Top Channel për këtë çështje, kryeministri nuk ka përmendur më si afat vitin 2016, por tha se çelja e negociatave është një vendim-marrje e paparashikueshme.

“Çelja e negociatave nuk është vendim-marrja apo opinioni ynë. Është vendim-marrje e paparashikueshme e vetë Bashkimit Europian për të gjitha ato arsye që dihen, pasi nuk është më si dikur që Komisioni jep opinionin dhe pastaj negociatat çelen, por varet se si do të jenë konjukturat e brendshme dhe se çfarë do të thonë egoizmat kombëtare të gjithësecilit, kur do të duhet të shqyrtojnë këtë. Megjithatë, ajo që ka rëndësi parësore është që ne të bëjmëdetyrat tona dhe është e qartë se reforma në drejtësi është detyrë kyçe dhe kalimi i reformës në drejtësi është një hap vendimtar për të modernizuar dhe europianizuar, më tej, Shqipërinë dhe për të vazhduar procesin e reformave dhe të shtet-ndërtimit në Shqipëri, sepse në fund të fundit, ne nuk i bëjmë këto reforma se na i kërkon Brukseli, por sepse janë shumë të rëndësishme për vendin dhe fëmijët tanë“, u shpreh Rama./LAPSI.AL/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...