Published On: 13 Tetor, 2016

Rama tallet me Vuçiqin: Çfarë do të bëni me Trepçën, do ta transportoni në Beograd?

Dy kryeministrat, ai i Shqipërisë, Edi Rama, si dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kanë shkëmbyer mendimet e tyre rreth çështjeve aktuale që kanë të bëjnë edhe me Kosovën, në forumin për siguri të mbajtur në Beograd.

Dy temat të cilat kanë qenë kyçe në dialogun e shoqëruar edhe me replika, kanë qenë çështja e Trepçës dhe ajo e arrestimit të zyrtarit të Policisë së Kosovës në Serbi, Nehat Thaçi, përcjell Telegrafi.

“Kosova është aty ku ne nuk biem dakord komplet. Pikëpamja ime është që sa më parë që Serbia ta njoh Kosovën, më mirë është për të gjithë. Ka një proces, që është dialogu edhe që është shumë i rëndësishëm”, ka thënë Edi Rama, gjë për të cilën ka shtuar se përshëndet edhe qëndrimin e Vuçiqit për mbështetjen e këtij procesi.

Në këtë drejtim ai ka shtuar se nuk duhet të harrojmë se kur flasim për dialog, flasim për njerëz.

“Nuk po flasim për historinë, nuk po flasim çfarë pëlqen kryeministri, presidenti apo patriarku”, ka thënë Rama.

Ajo që ka karakterizuar replikat ndërmjet Ramës e Vuçiq ka qenë çështja e Trepçës.

Sa për Trepçën, ka thënë Rama, nuk e kupton se si një ndërmarrje që është në tokën e Kosovës, duhet të jetë çështje që i takon edhe Serbisë.

 “Çfarë do të bëni me Trepçën, do ta transportoni në Beograd?”, e ka pyetur Rama, Vuçiqin.

“Është në tokën e Kosovës”, ka shtuar më tej Rama.

“Kur mendojmë për njëri-tjetrin, duhet të mendojmë që t’i bëjmë serbët e lumtur në Kosovë, duhet t’i bëjmë të lumtur shqiptarët në jug të Serbisë. Të dy vendet kanë premtuar për të ecur përpara, për të lënë pas të kaluarën. Unë do të vij prapë këtu, nuk më intereson çfarë thonë njerëzit. Jam një person që mendoj se shqiptarët dhe serbët mund të bëjnë diçka për rajonin. Ne jemi këtu dhe e ardhmja është në dorën tonë”, ka thënë ndër tjerash kryeministri Rama.

E pasi Rama ka përmendur çështjen e Trepçës, Vuçiq ka thënë se ai me këto deklarata po bën politikën ditore.

“Kur vura re prezencën e medieve kosovare e vura re që Edi do të bënte politikën ditore. Ai është një politikan më i mirë se unë, por guxoj të them se di më shumë se Edi për Trepçën”, ka thënë Vuçiq.

Në këtë drejtim, sipas tij, “kur thuhet që duhet të mendohet për serbët dhe shqiptarët, a mund ta gjesh që një serb do të pajtohej me këtë”, duke aluduar në vendimin e fundit të Kuvendit të Kosovës, miratimin e Ligjit për Trepçën.

“Ata as nuk folën me serbët, ata vazhduan procedurat, i shmangen ato”, ka shtuar më tej Vuçiq.

Ndërkaq, rreth arrestimit të Nehat Thaçit, kryeministri Vuçiq ka thënë se nuk i di detajet, duke shtuar se bëhej fjalë për një mandat arresti të vitit 1997.

Sipas tij, edhe pretendimet se pas arrestimit të Thaçit do të duhej të ndërpriteshin negociatat janë tepërta, duke shtuar se Serbia nuk e ka bërë një gjë të tillë, edhe pse autoritetet në Kosovë e kanë bërë arrestimin e Oliver Ivanoviqit. /Telegrafi/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Kosova momentalisht po kalon dite te veshtira dhe jo te volitshme.Kompromiset te cilat ka kerkuar Serbia thuaje se i ka realizuar. Kete e ka bere gjithnje me shantazhime e kercnime.Kompromisi i pare eshte Pakoja e Ahtisarit.”Shantazhimi”: Nese e doni pavaresine pranoni Pakojen e Ahtisarit!? Nese e doni kete pranoni ate… Nese e doni ate pranoni kete…!!! e keshtu me radhe.
  Per momentin, kompromisi per Mitrovicen dhe Trepcen eshte PRANIMI I ASOCIACIONIT TE KOMUNAVE SERBE (them te Komunave serbe pasiqe ashtu serbet e quajne, per serbet ne ato komuna nuk ka shqiptare) ashtu sic kerkon Serbia. Dhe pas destabilizimit te Kosoves do vie kerkesa per ndarjen e Kosoves, sepse kushtet per nje proces te tille jane plotsuar.
  Me duket se dicka eshte ka ndodhe. Ne loje eshte Kancelarja Merkel, Berlini.Berlini i Bizmarkut ishte fatal per shqipteret-shkaktoi egzodin e quajtur MUHAXHERI. Z. Rama nuk ka pranuar te bisedoi per historine e Patriarkut serb sepse nuk e di historine e Trepces, nuk e di se serbet, thuaje se komplet–Tute complet jetojne ne tokat e okopuara te ILIRIKES- te shqiptareve, pra edhe ne Mitrovice e Kosove serbet jetojne ne token shqiptare. Djepi i Patriarkut ishte diku ne malet e Romunise-ne Karpate.
  Berlini e Parisi mjafte i kane dhene Serbise. Koha eshte qe kete monstrum te Ballkanit ta fute ne vendin qe i takon dhe e ka!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  Po ja qe shqiptareve me nuke mund te u shitet dushj per gogla z.Vucuq.
  Ivanovici dhe krimet e tij bashke me rojet e ures nuke mund te barazohen me nji supozim ose paragjykim qe Nehat Thaci e ka kryer ose paska menduar ta kryente.
  Jane nga xhevahiret radhes serbe qe ne shqiptaret e kosoves i njohim teper mire kr.minister Vuciq dhe kjo mund te mos u pelqej por ,eshte e vertet

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...