Published On: 14 Prill, 2016

Rama takon Obamën: Kush pengon reformën në tealshe me SHBA

Jam besimplotë që reforma në drejtësi do të kalojë. Kështu ka deklaruar nga oborri i Shtëpisë së Bardhë, kryeministri Edi Rama pas takimit me presidentin amerikan Barack Obama dhe zv/presidentin Joe Biden.

I pyetur nga “Zëri i Amerikës” mbi premtimin e tij gjatë vizitës së sekretarit Kerry në Tiranë se reforma në drejtësi do të kalonte në pranverë  Rama tha se është besimplotë që reforma do të kalojë, pasi sipas tij ata që bëhen pengesë do të hyjnë në telashe jo vetëm me qytetarët shqiptarë por edhe me partnerët ndërkombëtarë.

“Shtëpia e bardhë e kërkon, mbështet dhe e konsideron test shumë të rëndësishëm për Shqipërinë në rrugën e integrimit europian. Ka reforma si ajo e drejtësisë që është mirë të bëhen sëbashku dhe besoj do bëhen sëbashku,’ u shpreh Rama.

Sipas shefit të maxhorancës, reforma mund të ishte përfunduar, por pala kundërshtare e ka penguar atë me simulime të kota.

“Ka patur shumë simulime si ata që nuk duan të shkojnë në punë dhe marrin raport falco për të penguar procesin,” shtoi kryeministri. Sa i përket qëndrimit të tij për kreun e republikanëve Donald Trump, Rama me ironi bëri këtë paralelizëm:

“Nuk dua të di fare se çfarë mund të thotë njëri apo tjetri, por di të them që ata që në Shqipëri zgjedhin Trump para meje janë për t’u mëshiruar. Mes Bashës dhe Trump unë zgjedh Bashën pavarësisht se s’do ta zgjidhja për asnjë arsye. Por nëqoftëse Basha midis meje dhe Trump zgjedh Trump është zgjedhja e tij,” u shpreh Rama.

Duke ironizuar qëndrimin e tij ndaj Donald Trump, Rama tha se mes Bashës dhe kandidatit demokrat, do të zgjidhte Lulzim Bashën.

05028a7f-da4b-4b36-ab38-e9eb073243a28ab692f2-bcb4-4a17-baaa-201f075a2d079f5af586-9cae-4c15-b63b-e8c129926660

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...