Published On: 12 Prill, 2016

Rama sqaron keqkuptimet. I shpjegon popullit çdo të thotë të mësosh mbi fenë

Përkundrejt shqetësimeve dhe polemikave për projektin e qeverisë për të përfshirë një lëndë mbi kluturën e feve në shkolla, kryeministri Edi Rama sqaroi sot se ideja e të mësuarit mbi fenë nuk do të cenojë laicitetin.

“Vula e sigurisë” së këtij programi është fakti se po përgatitet, qysh në bërthamën e vet, në bashkëpunim të ngushtë me Observatorin e Laicitetit në Paris”, theksoi kryeministri.

Sipas Ramës, ideja e të mësuarit mbi fenë në shkolla, “s’ka asnjë lidhje me çka është komentuar fare gabimisht, si mësim i fesë në shkollë”.

“Është një program që nuk do cenojë kurrsesi laicitetin e shkollës. Ai do të pajisë të rinjtë qysh në shkollë me disa njohuri bazë, për të kultivuar respektin për besimin e tjetrit dhe për të mos rënë pre e rrjeteve të propagandës ekstremiste, në emër të një feje apo kundër një feje tjetër”, sqaroi kryeministri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...