Published On: 21 Janar, 2016

Rama: S’e kam tradhtuar ‘21 janarin’, drejtësia do të vihet në vend për vrasësit

Kryeministri i vendit Edi Rama gjatë ceremonisë përkujtimore për 21 janarin ka thënë se drejtësia do të vihet në vend. Ai ka fajësuar Gjykatën e Lartë për zvarritjen e çështjes. Pavarësisht kësaj, Kryeministri ka premtuar se drejtësia do të vihet në vend për ata që kryen vrasjet dhe për ata që nuk dënuan vrasësit.

“Çdo njëri nga anëtarët e gjykatës së lartë që qysh prej 2013 mban të varrosur dosjen e 21 janarit, pa guxuar ta nxjerrë, është fajtor për vuajtjen 5-vjeçare të familjarëve. Fakti që dosja e ‘21 Janarit’ është e vetmja dosje e mbetur pa gjykuar që nga 2013 në Gjykatën e Lartë, e ndërsa kjo e fundit ka nisur punën me ato të 2014, tregon se gjërat nuk funksionojnë.

Rama kryeministriaKrimi shtetëror i ‘21Janarit’, pushkatimi pa gjyq i 4 katër burrave të pafajshëm hyn në ato raste ku historia u ka treguar popujve që drejtësia vonon por nuk harron. Nuk mundet dot kurrë të tretet si trupat e 4 të vrarëve nevoja therëse për të vënë drejtësi. Drejtësia do të vihet si për vrasësit ashtu edhe për rivrasësit”, deklaroi ai.

Gjithashtu ai shtoi se ka mjaft qytetarë që fajësojnë Kryeministrin për mos vënien e drejtësisë për 4 viktimat e 21 janarit. Më pas Rama ka bërë homazhe në bulevard, duke vendosur lule në vendet ku mbetën të vrarë 4 protestuesit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...