Published On: 5 Maj, 2016

Rama: Robotë rapsodikë. Saliu duhet çuar në urgjencë!

  • Kryeministri Edi Rama i ka bërë ftesë opozitës që të hënën të votojë reformën në drejtësi. “Po patët mundësi ditën e hënë hajdeni votoni reformën në drejtësi, të paktën në këtë pikë të mos u dali boja. Sepse është e rëndësishme më shumë për ecurinë e përbashkët të vendit tonë dhe integrimit tonë në BE”, tha Rama.

Ai i quan të zakonshme takimet e ambasadorëve të BE dhe SHBA me grupet parlamentare, duke e quajtur reformën në drejtësi një projekt të përbashkët.

“Reforma në drejtësi është një projekt i përbashkët, tërësisht i përbashkët. Në këtë pikë, thjesht për informacion, Shqipëria nuk bën përjashtim, nga asnjë prej vendeve që i janë bashkuar familjes evropiane. Për sa i përket reformimit të sistemit të drejtësisë, në vendet që i janë bashkuar familjes evropiane projekti ka qenë thellësisht i përbashkët. Ardhja e ambasadorëve nuk e di nëse ka ndodhur në vendet e tjera, po nëse ndodh në këtë vend, ndodh vetëm për takimin me grupin tuaj. Se nëse ndodh me ne dhe LSI janë të mirëseardhur, sepse koalicioni ynë PS-LSI janë shprehur shumë qartë, dhe kanë qenë të gatshëm ta votojnë paketën e ndryshimeve kushtetuese dje. Ju nuk keni qenë të gatshëm”, tha Rama.

Përfaqësuesit e BE dhe SHBA tha Rama do i bien unazë parlamentit duke u takuar me gjithë grupet parlamentare, për t’u takuar me PD-në që nuk është e gatshme të votojë reformën.

“Se kur do jeni ju të gatshëm kjo është një çështje që nuk dua ta diskutoj tani. Përfaqësuesit e SHBA dhe BE do t’i bien unazë Parlamentit, grup më grup, që të takohen me ju, se jeni ju që nuk jeni të gatshëm të votoni. Ju shikoni një ëndërr me shqiptarë që marrin armët që tu mbrojë juve nga reforma në drejtësi. Po historia e ka zakon, përsëritet dy herë një herë si tragjedi e një herë si komedi. Nëse një herë i shkaktuar tragjedi duke i armatosur këtë herë bëni vetëm një gjë, tregoni se sa qesharak jeni, me në krye rapsodin tuaj që u përgatit të njëjtën këngë që vini e këndoni këtu. Më vjen keq kur kjo ndodh dhe me brezin më të ri që për fat të keq, duket i ri vetëm në pamje. Në fjalë jeni të gjithë njësoj, robotë rapsodikë të një partie që ka ikur për atje ku nuk thuhet”, tha Rama.

Kryeministri tha se Basha është duke përdorur sërish programin e qeverisë së mëparshme Berisha.

Berisha-Ramës: Ti nuk di ç’është zhvillimi, di vetëm shkaravinat

Ish-kryeministri Berisha i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit Rama në Parlament, duke mos i kursyer dozat e ironisë sa i takon zhvillimit të vendit, të pretenduar nga të dyja palët.

Rama flet vetëm për shkaravinat e tij e asgjë tjetër. Shkaravina që s’ua hedh kush sytë. Ti fole për zhvillim, por t’i nuk di se ç’është zhvillimi, zhvillimi i qëndrueshëm apo zhvillimi tërësor e ku bazohet ai”, ka thënë Berisha.

Duke hedhur poshtë akuzat e pasardhësit, Berisha ka theksuar se, pas vitit 2005 Shqipëria kaloi në vend me rroga mesatare të larta dhe Banka Botërore hoqi kredinë e butë.

“Miqtë tanë amerikanë planifikuan 100 milionë dollarë investime. Ne bëmë gjithçka që t’i fitonim këto fonde, por nuk i fituam sepse kaluam në kategorinë e vendeve me të ardhura të mesme të larta dhe ligji amerikan nuk e lejonte”, tha Berisha.

Më tej ish-kryeministri është fokusuar edhe tek debati mbi rrugët, duke e vënë theksin tek ato që bëri ai kur ishte në pushtet dhe ato që sipas tij nuk po bën qeveria Rama.

“Në 3 vjet nuk u tregon shqiptarëve se ke ndërtuar një rrugë të vetme, por u tregon se po ndërton 900 m rrugë me 9.9 milionë dollarë. Ti po vjedh minimumi 7 milionë dollarë. Ti po ndërton 930 m rrugë në Lin me 9.9 milionë dollarë, në një kohë kur çmimi i tunelit në Krrabë është gjithsej 10 milionë dollarë”, ka thënë Berisha.

“Ndërkohë, në 8 vite, nga Konispoli, Kakavija, Qafë Bota deri në Han të Hotit, Morinë, Qafë Morinë të Kukësit e Tropojës janë ndërtuar në çdo fshat e qytet 11 mijë e 300 km rrugë të asfaltuara. Janë ndërtuar vetëm tunele 16 km”, ka thënë Berisha.

Rama: Pusho o Taulant. Është halli i këtyre, jo yni. Mos e merr seriozisht! Të kam thënë 100 herë.

(Në këtë moment, deputeti socialist Erion Brace largohet nga salla).

Balla: Ta çojmë në Prokurori.

Rama: Ku çohet në prokurori ky mo burrë. Ky është për urgjencë, ti thua prokurori.

(Plas e qeshura mes tyre)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...