Published On: 27 Korrik, 2016

Rama pranë burgut, Reuters: “Shtetasit të huaj” iu refuzua hyrja, por u lejua për fotografi me Obamën

Greko-amerikani që jeton në Nju Xhersi, William Argeros 57 vjeç pranoi akuzat e e hetuesve amerikanë për hetimin që ka nisur në lidhje me donacionin 80 mijë Dollarë për fushatën e Barack Obamës në vitin 2012. Shuma e parave ishte e jashtëligjshme, pasi nuk lejohen financime të fushatave politike në SHBA nga shtetas të huaj.

Prestigjiozja Reuters shkruan se 57-vjeçari Argeros kishte lehtësuar procedurat për transferimin e 80 mijë Dollarëve nga një burim i huaj, ende i paidentifikuar. William Argeros dhe shqiptaro-amerikani janë dy të pandehurit e parë që pranojnë transferimin e parave të paligjshme. Megjithatë prokurorët amerikanë nuk e kanë identifikuar në mënyrë specifike burimin e parave të jashtme.

Hetuesit sqaruan se shtetasit të huaj në këtë rast i është refuzuar hyrja për në aktivitetin e mbledhjes së fondeve, por ishte lejuar që të bënte një fotografi me Obamën.

Tashmë, megjithëse autoritetet nuk e kanë përmendur zyrtarisht, mediat amerikane përmendin emrin e Edi Ramës, personi që bëri fotografinë me Presidentin amerikan përmes donacionit të paligjshëm prej 80 mijë Dollarë./SYRI.net/

obama-ramaa

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...