Published On: 7 Qershor, 2016

Rama: Përballë suksesit të Policisë është fronti i së keqes që s’do shkëputjen nga kthetrat e politikës

Para Pallatit të Kongreseve, gjatë ditës së sotme dhe nesër (8 qershor) kushdo që ka interes, mund të njihet me Policinë e Shtetit.

Bëhet fjalë për mjetet e veçanta me të cilët punojnë efektivët, uniformat e tyre, apo edhe një helikopter i Policisë së Shtetit i cili qëndron i ekspozuar në mes të bulevardit Dëshmorët e Kombit.

Këtë pasdite, panairi i cili u çel në mëngjes, u vizitua edhe nga kryeministri Edi Rama i cili shoqërohej nga ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri. Ishte pikërisht në këtë panair, ku drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako mori njoftimin përmes një telefonate në celularin e tij, se ishte pezulluar nga detyra me vendim të Gjykatës me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Kjo lidhej me pajisjen e shumëpërfolur përgjuese IMSI Catcher e cila dyshohet se është përdorur në mënyrë të paligjshme nga Policia e Shtetit.

Por kreu i qeverisë ka shfrytëzuar këtë vizitë, për t’iu përgjigjur akuzave që janë ngritur në vazhdimësi ndaj Policisë së Shtetit. Ai tha se sa më shumë që sulmohet, aq më shumë ka motivim për transformim rrënjësor të uniformave blu.

“Kur bie kaq shumë në sy ngjall xhelozi dhe mllef, por përtej kësaj qendron një front i së keqes që përpiqet t’i rezistojë me të gjitha mjetet këtij transforimi të Policisë së Shtetit që nënkupton shkëputjen nga krimi, kthetrat e politikës që ishte mësuar ta përdorte, ta vinte në dispozicion të interesave të paligjshme. Nënkupton se sa më shumë do sulmohet në një front aq më shumë policët janë të motivuar të çojnë përpara reformimin. Pyesni qytetarët për ngjarjet e ditës, do ju thonë ata më kë janë”,- tha Rama.

Policia ka ndryshuar -tha Rama – e ky panair – shtoi ai, është një mundësi që njerëzit të shohin këtë ndryshim.

“Tani që e pashë, ia ka vlejtur organizimi i kësaj hapësire ku njerëzit mund të shohin nga afër Policinë e Shtetit me të gjithë instrumentet, të marrin një informacion për mjetet dhe uniformat e Policisë së Shtetit. Së shpejti këtu do bëjmë prezantimin madhështor të gjithë uniformave të reja që do ta përfshijnë Policinë tonë të Shtetit në standardet e policisë evropiane. Ky është një momenti i rëndësishëm për të reflektuar sa shumë gjera kanë ndryshuar në polici, ka marrë permasë dinjiteti dhe qytetare, në shërbim të komunitetit dhe qytetarëve. Kjo s’do të thotë që është e mjaftueshme por do të thotë se duhen bërë gjerat e mbetura”, u shpreh shefi i mazhorancës. /Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...