Published On: 5 Shkurt, 2016

Rama për vizitën e Kerry-t: Shumë e rëndësishme në një kohë sfidash të përbashkëta

Kryeministri Edi Rama e përshëndeti me anë të një postimi në Facebook lajmin e dhënë nga Departamenti Amerikan i Shtetit se John Kerry do të vizitojë Shqipërinë në datën 14 shkurt.

“U zyrtarizua vizita e Sekretarit të Shtetit John Kerry në Tiranë: 14 shkurt; vizitë shumë e rëndësishme në një kohë sfidash të përbashkëta!”, shkroi kreu i qeverisë në rrjetin social.

Departamenti Amerikan i Shtetit, përmes një njoftimi zyrtar pasditen e së enjtes bëri të ditur se Sekretari i Shtetit, John Kerry, do të vizitojë Tiranën më 14 shkurt.

Ndalesa e Sekretarit Kerry në Shqipëri është në vazhdën e një udhëtimi 5-ditor, që ai do ta nisë me ndalesën në Mynih të Gjermanisë, ku do të marrë pjesë në Konferencën e 52-të të Sigurisë. Në këtë ndalesë, ai do të marrë pjesë në takimin e Grupit Ndërkombëtar në Mbështetje të Sirisë (ISSG) për të diskutuar mbi mënyrat sesi të përshpejtohet dhënia fund e konfliktit sirian.

Më tej në Tiranë, Sekretari Kerry do të takohet me krerët më të lartë të qeverisë shqiptare, për të diskutuar mbi integrimin e mëtejshëm euroatlantik të Shqipërisë, si dhe bashkëpunimin e ngushtë dypalësh me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...