Published On: 14 Janar, 2016

Rama për reformat në drejtësi: Të shkojmë në referendum popullor

Në kulmin e negociatave dhe diskutimeve për reformën në drejtësi, kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë të gjatë për Top Channel. I pyetur nëse në kushtet e mosgjetjes së një dakordësie politike mes palëve për këtë reformë, a do të ishte zgjidha përmes referendumit? Rama është përgjigjur në favor të tij.

Për referendumin duhet dakordësia e dy të tretave të Parlamentit. Unë jam absolutisht pozitiv dhe i gatshëm të shkojmë në referendum nëse palët gjykojnë se populli duhet pyetur në këtë proces dhe në rast se dakordësia e plotë mes palëve që përfaqësojnë popullin në Parlament nuk është e mundur, ajo do të ishte rruga më e mirë e transparente për të gjitha palët, në mënyrë që secili të ndihet i qetë kur të ngrejë dorën për t’i dhënë votën dhe për t’i vënë vulën ndryshimeve në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë”, ka thënë kryeministri.

Më tej Rama mohoi që puna për këtë reformë të jëtë në një ngërç. Sipas tij ngërçet dhe problemet janë sajuar vetë prej mediave./LAPSI.AL

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...