Published On: 9 Shtator, 2016

Rama për maturantët: Asnjë nuk mbetet pa shkollë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama siguroi sot maturantët aplikues për në universitet se nuk do të privohen nga studimet e mëtejshme.

Sistemi rim sipas kryeministrit, mundëson përzgjedhjen sipas meritës, ku në raundin e parë, më të mirët zgjedhin dhe në raundin e dytë do të bëhet plotësimi i vendeve që do të lirohen, pasi këta të kenë bërë zgjedhjen e tyre për degën e studimit.Duke folur nga Dibra, Kryeministri solli rastin e një maturanteje nga Dibra, e cila është në mesin e 55 fituesve në raundin e parë nga Dibra, ndër 407 maturantë që kanë aplikuar. Ajo ka fituar në 8 degë, ndërkohë që do të zgjedhë vetëm 1 dhe 7 degët e tjera ku ajo është shpallur gjithashtu fituese do të plotësohen nga të tjerë maturantë.

“Dua të falënderoj këtu, një vajzë që e zgjodha ndër 55 fitues të raundit të parë të hyrjes në universitet, të cilat janë të gjithë nga Dibra. Ajo është Jonida Spahiu. Ka fituar në 8 degë dhe vetëm nga Dibra janë 16 vajza dhe djem që janë fitues tani, në Fakultetin Juridik. 55 në raundin e parë, sepse ata ishin tek më të mirët e Shqipërisë. Janë 407 që kanë aplikuar.
Jonida ka fituar 8 degë, por do shkojë vetëm tek njëra. Shtatë dege të tjera, ajo do t’ua lirojë vendin, atyre që vijnë më pas dhe nga ata 407 maturantë që duan të hyjnë në universitet, pjesa dërrmuese do të jene në universitet”, tha Rama, raporton Panorama, përcjellë Klan Kosova.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...