Published On: 31 Mars, 2016

Rama nuk e kupton përgjigjen e Bashës për dialog: Po apo jo?

Edi Rama nuk ka kuptuar asgjë nga përgjigjja e Lulzim Bashës për ftesën që kryeministri i bëri kreut të PD-së për dialog mes shumicës dhe opozitës.

Përmes një statusi në “Facebook”, kreu i qeverisë e quan të paqartë përgjigjen e kundërshtarit të tij politik. Sipas Ramës, Basha është përpjekur të thotë shumë gjëra njëherësh, e në fund nuk merret vesh cila është përgjigjja për ftesën.

“Sot i kam nisur zyrtarisht ftesën këtu bashkëngjitur, zotit Lulzim Basha. Sapo ka mbërritur mbi tavolinën time përgjigja e tij, këtu bashkëngjitur gjithashtu. Ju lutem më thoni nëse jam unë gabim apo ka diçka që nuk shkon fare në përgjigjen në fjalë! Sepse më ngjan që letërshkruesi është përpjekur të thotë shumë gjëra njëherësh, po si përfundim nuk merret vesh cila është në fakt përgjigja për ftesën(?!). Po? Jo? Ndoshta po ndoshta jo? As po as jo? Apo thjesht asgjë?”, shkruan kryeministri në postimin që e shoqëron me të dyja letrat e publikuara sot.

“Sidoqoftë – vijon ai -, e përsëris, ne jemi gati. Në ftesën tonë, kemi qenë shumë të qartë që nuk imponojmë asgjë (natyrisht as nuk mund të na imponohet kurrgjë). Dëshirojmë një forum dialogu konstruktiv dhe konkret, me axhendë çështjesh të dakordësuar 100 për qind. Do të ishte shumë mirë të ndodhte për arsyet që kemi thënë, por ndërkohë ndodh s’ndodh, ne vazhdojmë me përkushtim punët tona në çdo drejtim. Për Shqipërinë e Gjeneratës Tjetër. Njerëzit na gjykojnë të gjithëve!”.

(19:42) Basha i përgjigjet Ramës: Gati për dialog, por me një kusht

Sikurse kishte premtuar, Lulzim Basha iu përgjigj po me letër të hapur kërkesës së kryeministrit Edi Rama për ngritjen e një forumi maxhorancë-opozitë, pa praninë e ndërkombëtarëve.

Në përgjigjen e tij, kreu i opozitës konfirmon gatishmërinë për dialog, por vë si kusht të panegociueshëm zbatimin e menjëhershëm të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për interpretimin e nenit 70/4 të Kushtetutës.

Duke e cilësuar ftesën e Ramës një hap të vonuar, Lulzim Basha shprehet i gatshëm të ulet në bisedime për çështjet më të rëndësishme. “Në demokraci palët bien dakord edhe të mos bien dakord. Por kjo vlen vetëm dhe vetëm brenda parimeve Kushtetuese ku mund të dialogojmë me vetëdijen se edhe mund të mos biem dakord. Ndërsa nuk mund të takohemi assesi për të diskutuar opsione antikushtetuese me vetëdijen se mund të mos biem dakord dhe antikushtetutshmëria të vazhdojë si normalitet”, thekson kryetari i PD-së.

Letra e plotë e Bashës:

“Zoti Rama,

Për më shumë se dy vite, kërkesës dhe gatishmërisë së opozitës për dialog të mirëfilltë e civil, ju i jeni përgjigjur me veprime ose mosveprime që kanë cenuar Kushtetutën, shtetin ligjor dhe/ose marrëveshjet politike të dakordësuara me konsensus – ligjet për Nëpunësin Civil, Reformën Territoriale, KLD-në, Gjykatën e Lartë, atë Administrative, për Mediat Audiovizuale (RTSH) etj.

Gjithashtu, pala juaj vazhdon të pengojë zbatimin e marrëveshjes së 24 dhjetorit 2014 për dekriminalizimin, për zbatimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese dhe për komisionet hetimore.

Ftesa juaj e sotme është një hap i vonuar. Prej kohësh e në vijimësi, opozita ka kërkuar dialog të nivelit më të larte politik për Reformën në Drejtësi, e jo vetëm, ndërsa keni qenë ju dhe vetëm ju kundër.

Sot, ju më ftoni që mosdakordësive politike mes palëve t’u japim një tjetër forum mes qeverisë dhe opozitës si përmasë të munguar të civilizimit.

Si gjithmonë, jam i gatshëm të takohemi për çështjet më të rëndësishme: zbatimi pa pengesa i dekriminalizimit, krijimi i kushteve për zgjedhje të lira e të ndershme, vijimi i duhur i reformës në drejtësi dhe çështje të tjera të rëndësishme, përfshirë një reformë të plotë kushtetuese.

Në demokraci palët bien dakord edhe të mos bien dakord. Por kjo vlen vetëm dhe vetëm brenda parimeve Kushtetuese ku mund të dialogojmë me vetëdijen se edhe mund të mos biem dakord.

Ndërsa nuk mund të takohemi assesi për të diskutuar opsione antikushtetuese me vetëdijen se mund të mos biem dakord dhe antikushtetutshmëria të vazhdojë si normalitet. Një forum i këtillë nuk është asfare përmasë civilizimi, por e kundërta e tij.

Ndaj ftesa juaj merr kuptim vetëm nëse pala juaj e pranon këtë parim ashtu si opozita, siç e pranon çdokush me mendje të shëndoshë, dhe për këtë jepni paraprakisht provën e domosdoshme – atë të zbatimit te menjëhershëm të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për interpretimin e nenit 70/4 të Kushtetutës.

Vetëm kështu bëhet e besueshme se jeni gati”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...