Published On: 14 Prill, 2016

Rama nga SHBA: Politika e di se nëse bllokon “drejtësinë” hyn në telashe me ndërkombëtarët

  • Duke refuzuar të flasë për opozitën shqiptare në Shtëpinë e Bardhë, kryeministri Edi Rama u shpreh besimplotë se reforma në drejtësi do të miratohet në kohë.

Këtë bindje kreu i qeverisë e bazon në faktin se të gjitha palët në vend e kanë të qartë se nëse evidentohen si pengues të këtij procesi të rëndësishëm për integrimin e vendit tonë në BE, do ta kenë punën pisk jo vetëm me popullin shqiptarë, por veçanërisht shqiptarët.

Në një intervistë dhënë për Zërin e Amerikës menjëherë pas takimit që mbajti në Shtëpinë e Bardhë në Washington me presidentin Barack Obama dhe zv.presdentin Joe Biden, Rama tha se gjithçka është gati për të miratuar reformën në drejtësi.

“Reformën në drejtësi Shtëpia e Bardhë e kërkon, e mbështet dhe e konsideron test të rëndësishëm për Shqipërinë në rrugën e integrimit evropian. Do më vinte shumë keq të flisja për opozitën e vendit tonë në Shtëpinë e Bardhë, se këtu përfaqësoj të gjithë dhe brenda shtëpisë s’dua të them atë që mendoj për opozitën. Reforma në drejtësi mund të kishte përfunduar se ajo që duhej përgatitur është gati. Ka pasur shumë simulime si ajo e njerëzve që s’duan të shkojnë në punë dhe marrin raport fals për të penguar procesin. Jam i sigurt që reforma do kalojë. Të gjitha palët e kanë të qartë se kush identifikohet si bllokues hyn në telashe të mëdha si me popullin shqiptar si me ndërkombëtarët”, tha Rama.

Në një takim miqësor që zgjati rreth 50 minuta, kryeministri Rama tha se zv.presidenti Joe Biden u shfaq entuziast për idenë e prezantuar pak ditë më parë prej tij për të futur fenë në shkolla.

“Kjo nismë është promovim i bashkëjetesës fetare tek të rinjtë dhe garantimin e kësaj vlere të rrallë tek të rinjtë”, tha Rama.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...