Published On: 29 Shkurt, 2016

Rama: Kemi thyer rekord si shtet, në 20 vjet 7 strategji për arsimin

  • Ditën e sotme, qeveria shqiptare ka lidhur një marrëveshje bashkëpunimi me një agjenci britanike, për cilësinë e arsimit të lartë dhe për akreditimin e institucioneve arsimore.

Kryeministri Edi Rama, gjatë një takimi të organizuar në Kryeministri, theksoi se “rekord për shtetin shqiptar ka qen se brenda 20 viteve janë hartuar 7 strategji kombëtare për arsimin, ndonëse jo efikase”.

Rama është shprehur: “Ne kemi thyer dhe një rekord si shtet, kemi arritur të hartojmë 7 strategji kombëtare në 20 vite dhe brenda një mandati të qeverisë 2 strategji kombëtare. Nuk mund të presësh nga e gjithë kjo anarki as cilësi dhe aq më pak një proces akreditimi të besueshëm. Procesi i akreditimit ka rezultuar fals”.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se vetëm para pak muajsh, Shqipëria kishte numrin më të lartë të universiteteve në Europë.

“Na vjen mirë që jemi në kampionatin europian të futbollit, por do na vinte mirë që të ishim edhe kampionë auropianë të arsimit”, është shprehur kryeministri.

“Ndaj kemi ftuar këtë agjenci për të kaluar në një testim të domosdoshëm t të gjitha institucioneve të arsimit të lartë. Ne, pak muaj më parë kishim numrin më të madh të universiteteve në Europë. Një sistem që dha 32 mijë diploma nga pjesa private, gjysma e të cilëve nga një universitet i vetëm dhe u mori prindërve shqiptarë 148 milionë euro, duke arritur të japë 900 diploma për të huajt, edhe pse nuk kishte asnjë leksion për të huajt”, vijoi Rama./shekulli/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...