Published On: 5 Shkurt, 2016

Rama: Ka shumë arsye për t’u anëtarësuar në PS

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me anëtarët e rinj të Partisë Socialiste në Berat, ku e vuri theksin në reformimin e forcës politike që ai drejton. Ai u shpreh i bindur për arritjen e objektivit të PS-së që në 25-vjetorin e krijimit të saj, në qershorin e këtij viti, të jetë dyfishuar numri anëtarësisë.

Kryeministri foli edhe për probleme të trashëguara, si ai i organizatave të bazuara tek një familje apo fis, atyre të mbyllura dhe të marra peng me vite e vite të tëra, apo probleme të organizatave që nuk reflektojnë politikën e barazisë gjinore”.

“Organizata pa gra, pa vajza, nuk mund të jenë organizatat e Partisë Socialiste të Shqipërisë”, theksoi Rama.

Kryeministri u shpreh se ka hasur në problemin e ngushtimit të hapësirës së diskutimeve në një organizatë vetëm tek “kush u fut në punë në shtet, kush nuk u fut në punë në shtet”.  Kryeministri theksoi se, pas dy vjetësh e gjysmë në qeverisje, ka plot arsye për t’ju drejtuar njerëzve thirrjen për t’u bërë pjesë e PS-së:

“Kemi shumë arsye t’u themi të gjithë atyre që sot meritojnë check-up-in falas, – që ejani dhe bëhuni pjesë e PS-së.

Duke folur për reformimin e sistemit të shëndetësisë, Rama pranoi se ajo është një ndër reformat më të sulmuara, për shkak të vështirësisë që bart, por është një reformë që ka sjellë uljen me 30 % të ilaçeve, heqjen e taksës së ilaçeve dhe rritjen e listës së ilaçeve të rimbursueshme, duke kursyer 70 milionë dollarë.

“Jo se sot kemi arritur në pikën ku mund të themi që jemi jashtëzakonisht mirë, por padyshim jemi në drejtimin e duhur dhe në çdo aspekt po avancojmë, diku më shpejt, diku më ngadalë, diku me rezultate më të dukshme, diku me rezultate që ende nuk janë të prekshme për të ndërtuar të gjithë atë bazë që i duhet Shqipërisë për të patur shtet. Nuk ka dyshim se PS edhe njëherë tjetër në historinë e këtyre 20 e kusur viteve, po provon dhe këtë herë, po e provon me forcën e madhe të argumenteve të çdo reforme, se është fuqia  e vetme që mund të bëjë shtet në këtë vend.

Prandaj, ju uroj mirëseardhjen të gjithë vajzave dhe djemve, grave dhe burrave që sot i janë bashkuar PS dhe me shumë kënaqësi, bashkë me miqtë dhe kolegët e tjerë do t’ju japim simbolikisht disa nga dokumentet e pranimit”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...