Published On: 26 Prill, 2016

Rama ironizon Brexit-in, por rrezikon një ‘shuplakë’ britanike

Kryeministri Edi Rama e nisi mëngjesin e së martës duke shpërndarë në rrjetet sociale fillimisht një njoftim se gazeta britanike “The Times” kishte publikuar një koment të tijin, një kundërpërgjigje ndaj deklaratave të Sekretarit britanik të Drejtësisë, Michael Gove, që mbron daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian.

Më pas postoi link-un e shkrimit.

Kur njerëzit u ankuan se shkrimi ishte me abonim, Rama e postoi në anglisht në murin e tij në FB.

Rama ironizon me përpjekjet e Gove për të larguar Britaninë nga BE me pretendimin se do të hyjë në një partneritet me Shqipërinë, Kosovën, Bosnjen dhe Serbinë.

“Reagimi i parë ishte: Nuk është pak e çuditshme”, shkruan Rama.

“Ndërsa jam krenar si shqiptar dhe si ballkanas, nuk do të pretendoja se ne kemi muskujt politik dhe ekonomik për ta parë veten si rivalë të BE-së, e cila ka ndihmuar në ofrimin e paqes dhe prosperitetit. Një bllok, tregu i vetëm i të cilit është një nga marrëveshjet më të rëndësishme në histori”.

“Kështu që e falenderoj zotin Gove që na jep një dosjë të mirëpritur të publicitetit ndërkohë që ne nisim një fushatë për të tërhequr turistë britanikë gjatë verës në Shqipëri, në qytetet historike dhe plazhet tona të bukura, si dhe po kontaktojmë investitorë që të vijnë dhe të shohin përmirësimet e mëdha që kemi bërë, mundësitë e mëdha që ofrojmë për të investuar. Britanikët mund të vijnë këtu për të ndjekur fatin e kombëtares sonë në Europianin e futbollit, ku marrim pjesë për herë të parë. Këto janë kohë të mira për të qenë shqiptar”, shkruan Rama.

Më pas Rama ironizon me termin BBC.

“Por nuk jam i bindur se do na përshtatet neve ose Britanisë së shekullit të 21-të një BBC e re, British Balkan Confederation (Konfederata britaniko-ballkanike)”.

Por a janë kohë të mira këto për të qenë shqiptar?

Një ditë më parë, një nga zyrtaret më të larta në Britani, Sekretarja e Brendshme, Theresa May, ngriti pikëpyetjen nëse shtete të korruptuara si Turqia, Shqipëria apo Serbia, duhet të pranohen në BE.

“Shtetet që po negociojnë të anëtarësohen në BE tani janë Shqipëria, Serbia dhe Turqia, vende me popullsi të varfër dhe probleme serioze me krimin e oganizuar, korrupsionin dhe ndonjëherë terrorizmin. Ne duhet të pyesim veten nëse është e drejtë që BE të vazhdojë të zgjerohet, duke u dhënë këtyre shteteve të drejtën për anëtarësim?”

Menjëherë, analisti britanik dhe eksperti për Ballkanin, James Ker-Lindsay shkroi se ky është një lajm i madh.

Sipas tij, Theresa May sapo shpalli se Britania mund të bllokojë anëtarësimin e Ballkanit dhe Turqisë në BE.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...