Published On: 11 Prill, 2016

Rama i kontrasteve: Në Francë e ironizojnë, në Gjermani e duan

A është Edi Rama një lider rajonal?

Ky debat u hap në median shqiptare para ca kohësh, derisa një ditë, homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç e quajti Ramën një lider global.

Disa thanë se kjo është një tallje.

Por fakt është se këto ditë, Edi Rama është kaq i pranishëm në median e huaj.

Fillimisht për sulmet e tij ndaj kandidatit republikan për president të SHBA, Donald Trump.

Më pas, e përditshmja greke Kathimerini i shkruan për emigrantët, teksa i kujton besën.

Së fundmi ai është pjesë e debatit në Francë, pas referendumit për mandatin e tij, që për disa njerëz në Shqipëri ishte qesharak.

Kështu, Aurélie Filippetti, ish-ministre e Kulturës së Francës dhe deputete e Socialistëve të François Hollande, e ka akuzuar presidentin francez se po luan një lojë shqiptare me “primaret” që e majta pritet të mbajë së fundmi, për të zgjedhur kandidatin e saj.

Në një shkrim për Le Parisien Filippetti, e cila e ka akuzuar qeverisjen e Hollande si “jo të majtë” shtoi se “primaret”, një formë që e majta franceze përdor për të dalë me një kandidat të përbashkët, mund të përfundojnë si ato në Shqipëri, duke pasur parasysh me sa duket referendumin e socialistëve që i konfirmoi Edi Ramës mandatin në krye të partisë edhe pse atij nuk iu desh të garonte për këtë.

Komunistët, që janë pjesë e këtyre parazgjedhjeve bashkë me të majtët e tjerë francezë, do të kenë një kandidat të tyrin, po ashtu pritet të ketë edhe të pavarur, por Partia Socialiste Franceze mund të ketë vetëm Hollande.

Kjo duket se e ka zemëruar Filippettin, që në një koment për të përditshmen Le Parisien shkruan:“Ata po ëndërrojnë një primare si në Shqipëri, ku ka vetëm një kandidat Francois Hollande dhe asnjë rival”, shkruante ish-ministrja.

Nga ana tjetër, e përditshmja gjermane Esslinger Zeitung, e qytetit me të njëjtin emër, ka sot një opinion me titull: Duke pritur Edin.

Gazetari thotë se në qytet duhet të vijë Edi Rama, që t’i japë jetë vendit me ngjyrat e tij.

“Edi Rama mesa duket nuk ka qenë kurrë në Esslingen. Por nuk ka as të dhëna se planifikon një vizitë të afërt në Neckar. Shumë keq. Kjo për shkak se kryeministri i Shqipërisë, me entuziazmin e tij për fasadat shumëngjyrëshe, do ishte i mirëpritur në këtë qytet monoton. Kur ishte kryebashkiak, ai e ndryshoi panoramën uniforme gri, duke e mbushur me një det ngjyrash. E kuqe, portokalli, blu dhe jeshile, këto ngjyra çlirojnë zgjim dhe gëzim edhe sot e kësaj dite. Pyetjes nëse këto kanë lidhje, le t’i japin përgjigje psikologët. Por emri i Edi Ramës mbetet i lidhur pazgjidhshmërisht me ngjyrat”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...