Published On: 2 Gusht, 2016

“Rama e ka kthyer Shqipërinë në vendin numër 1 për kultivimin e drogës”

Reforma e dekriminalizimit dhe ajo në drejtësi, synojnë të garantojnë një sistem të pakapur politikisht dhe që lufton korrupsionin në nivele të larta. Këtë e ka shprehur ditën e sotme në një bashkëbisedim me gazetarët, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

 Ndërsa theksoi se konsensusi për këto dy reforma bazohet në parime europaine, Basha u shpreh i vendosur për të vijuar angazhimin dhe përpjekjet për zbatimin e reformës në drejtësi dhe të dekriminalizimit.
“Pas një maratone të gjatë siç ishte ajo e reformës në drejtësi, arsyeja pse ju kam ftuar në këtë bashkëbisedim është për zhvillimet politike të kësaj periudhe, dhe për betejat e reja ku do të fokusohet PD në vazhdim.

Gjendja ekonomike është jashtëzakonisht e rëndë, qëverisja e Edi Ramës e ka futur vendin në kolaps ekonomik, pasi çmimet janë të papërballueshme, taksat janë të larta, klima e biznesit është përkeqësuar. Politika e qeverisë ka shkaktuar këtë gjendje të thellë, një gjendje kriminaliteti që ka marrë një zhvillim të ri, duke e kthyer Shqipërinë në vendin numër 1 për kultivimin e drogës. Kjo situatë nuk ka rënë nga qielli, por është rezultat i politikës së kësaj qeverie. Edhe këto ditë gushti qytetarët shqiptarë po pjekin një mendim të urtë e të mençur, i cili shumë shpejt do ju parashtrohet, një vendin që duhet të garantojë një situatë normale edhe në parametrat e sigurisë.

Ne jemi mbartësit e kësaj shprese të re. Në këtë gusht opozita nuk ka e nuk do ketë pushim, por do të vazhdojë përpjekjet e saj për realizimin e shpresës së shqiptarëve për një të ardhme ndryshe.

Në një hark kohor në më pak se një vit, opozita ka udhëhequr proceset më të rëndësishme në vend. Për dekriminalizimin u angazhua në miratimin e ligjin. Në mes të krizës e këtij inkriminimi të pashembullt, opozita ia ka dalë t’i imponojë kësaj mazhorance konsensusin për ligjin e dekriminalizimit. Se dyti është reforma në drejtësi, një tjetër gjendje madhore me rëndësi për vendin. Ne jemi të vendosur për të garantuar zbatimin e këtyre reformave. PD e opozita ka patur nderin për të qenë protagoniste në këto dy procese. Jemi angazhuar me mish e shpirt për suksesin e këtyre dy reformave, të cilat sollën prishjen e planit të Ramës për kapjen e drejtësisë, si një parakusht për të vazhduar qeverisjen me krimin.

Konsensusi është bazuar mbi parimet europiane e amerikane, sipas Venecias. Dhe kjo është fitorja. Nuk ka ekzistuar asnjëherë debat duhet apo nuk duhet reformë në drejtësi,. ky është trillim për të shmangur vëmendjen nga pyetja e vërtetë, se si do të bëhet një reformë që i jep shqiptarëve jo një drejtësi të kapur politikisht, por një drejtësi si gjithë Europa, e pandikuar politikisht dhe e aftë të luftojë krimin dhe korrupsionin në nivele të larta. Drafti i miratuar në 22 gusht solli këtë të dytën, një drejtësi të pakapur. Tani mbetemi të angazhuar për paketën plotësuese të këtyre ndryshimeve”, tha Basha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...