Published On: 4 Qershor, 2016

Rama e Basha heqin kravatat, nisin fushatën (krisja PS-LSI vazhdon)

Paraditen e së shtunës, dy liderët e politikës në vend, kreu i mazhorancës dhe ai i opozitës u shfaqën në dy aktivitete të rëndësishme, ‘duke e ndarë ekranin mes tyre’.

Televizionet u detyruan të transmetojnë copëza nga fjalimët e secilit, pasi ishin të dy direkt.

Kryeministri Edi Rama foli gjatë në kongresin e aleatit PDIU, që së fundmi ka shfaqur disa pakënaqësi.

Kurse Lulzim Basha foli në konventën e Forumit Rinor të PD.

Të dy kishin hequr kravatat dhe një vit përpara zgjedhjeve, dukej se ky ishte preludi për një vit të nxehtë.

A ka nisur fushata?

Gjykuar me standardet tona, mund të thuhet se dita e sotme ishte rënia e gongut.

Por teksa Rama dhe Basha po përplasen nëpër tribuna të ndryshme, me Ramën që thotë se është akoma herët për të folur për aleancën me LSI dhe me Bashën e mohon një aleancë të tillë, edhe pse kufizohet për të mos e sulmuar ish-aleatin, si qëndron puna e LSI?

Së fundmi është folur shumë se mes PS dhe LSI ka përplasje për çështjen e përgjimeve.

Ndërsa duket shumë e vështirë për të provuar diçka të tillë, fakt është se koalicioni ka probleme.

Pa asnjë justifikim, si asnjë herë më parë, 13 këshilltarë të LSI-së në bashkinë e Durrësit kanë bojkotuar mbledhjen e këshillit bashkiak të qytetit bregdetar.

Nuk është paraqitur asnjë justifikim zyrtar për bojkotimin e kësaj mbledhjeje të radhës, ndërsa burime thanë për gazetën se brenda koalicionit të qeverisjes lokale ka pasur përplasje për vende pune.

Paraditen e djeshme, grupi i këshilltarëve të LSI-së gjatë një takimi mes tyre, mësohet të kenë vendosur të bojkotojnë mbledhjen duke lëshuar sinjale pakënaqësie, raporton Panorama.

Megjithatë, mbledhja ka vijuar normalisht, pasi me praninë e këshilltarëve të djathtë plotësohej korumi.

Ndonëse me mungesën e 13 këshilltarëve të LSI-së , u diskutuan dhe miratuan 16 pika të rendit të ditës, pasi PS-PD për herë të parë bashkojnë votat me njëra-tjetrën, duke bërë në një farë mënyre paqe pas 26 vitesh përplasje.

Në mbledhjen e konsideruar si mjaft të rëndësishme, ndër të tjera këshilli Bashkiak miratoi listën e përfituesve të banesave sociale, për 126 apartamente në lagjen numër 17 si dhe sistemimin e tarifave për plazhet private në njësitë vendore në Durrës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...