Published On: 30 Gusht, 2016

Rama: Do të ulemi në tryezën e koalicionit për të diskutuar projektin e 4 vjeçarit të ardhshëm

Në komunikimin e tij online me qytetarët kreu i ekzekutivit Edi Rama u ndal edhe në marrëdhëniet brenda koalicionit të majtë, duke zbuluar se tashmë po mendohet si do të qeveriste 4 vjeçari i ardhshëm.

 “Shumë shpejt do të ulemi në tryezën e koalicionit dhe do të vendosim për projektin e 4 vjeçarit të ardhshëm.

Mos harrojmë që koalicioni ka një komponent të ri siç është PDIU

Koalicioni ka shumë mbështetës, ka edhe shumë skeptikë, ka edhe kundërshtarë, por duhet parë në dy nivele. Në atë të përditshmërisë ku ka plot probleme, këtu flas jo në marrëdhëniet ndërpartiake, por administratës dhe në nivelin e qëllimit dhe objektivit afatgjatë për të reformuar Shqipërinë. Nëse në aspektin e parë ka shumë gjëra për të korrigjuar, duhet kërkuar edhe ndjesë, në nivelin tjetër koalicioni i ka bërë një shërbim vendit”, tha Rama.

Kryeministri u ndal edhe tek korrupsioni.

“Shqipëria është larg së qeni e shëruar nga korrupsioni dhe kjo është një betejë që vazhdon. Por lufta më e mirë kundër kësaj është lufta për të modernizuar shtetin dhe nëse i referohemi këtij parimi ka shumë përparime për të cilat të gjithë së bashku duhet të ndjehemi mirë, edhe pse nuk janë të mjaftueshme”, u shpreh ai.

Duke folur për Policinë e Shtetit, Rama tha se ajo është shëmbëlltyra e suksesit të reformave, megjithëse shtoi se ka ende shumë punë për të bërë.

“Nuk mund të them se nuk ka korrupsion tek legalizimet, por mund të themi se rezultatet tregojnë se jemi me të sigurt sot sesa ishim tre vjet më parë dhe vetë numri i legalizimeve i kryer tre vjet më parë flet vetë. Flet vetë fakti që sot në administratën publike nuk mund të hysh përveçse me konkurs.“

Do të bëjmë që të gjithë lexuesit e matësit të jenë të pajisur me instrumente elektronik që kontrollojnë kontrollorët dhe është e pamundur që në këtë skemë që lexuesit të bëjnë lodra me matësit apo me faturën.”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...