Published On: 15 Tetor, 2016

Rama dhe Meta, shënojnë “gol”, në Beograd dhe në Athinë

Nga Artur Zheji

Vizita në Beograd, Ramës i duhej. Duhej sajuar edhe sikur të mos ishte një ditar pune, caktuar prej kohe dhe nga të tjerët. Pozicioni dhe kredencialet e tija politike në Tiranë, janë shumë të ulta. Dështime ekonomike, korrupsion difuz dhe jashtë kontrollit, në të gjithë sistemin, drogë dhe banda, që kanë krijuar dhe po rrisin rrezikshëm Anti-Shtetin në Shqipëri.

I duhej pra, kryeministrit, një fushëbetejë e Politikës së Jashtme. I duhej dhe shumë i voliste të hidhej në zjarr për Kosovën, nga Beogradi.

Por e bëri mirë dhe saktë. Sepse bën mirë Rama, që bën “sherr” në Beograd, bën mirë për gjeopolitikën shqiptare në përgjithësi dhe kjo s’mund të mohoet, përkundrazi ja vlen të nënvizohet. Edhe pse mërzitet Buzhala apo Thaçi, apo mund të trishtohet Opozita, brenda të drejtës së tyre, po ashtu si kryeministri i Tiranës, që është, edhe ai, në kornizën e të drejtës dhe të detyrës së tij.

Një qasje e lëvdueshme, me personalitet dhe me trupin drejt, sepse nuk kemi përse të përkulemi, ndaj Beogradit, apo qoftë edhe ndaj Athinës, sepse shumë jemi hequr zvarrë! Jemi në tokën dhe në të drejtën tonë, pamvarsisht halleve të tmerrshme dhe të brendshme që ka kjo tokë.
Më duket krejt e padobishme, që kryeministri shqiptar, të sulmohet nga vëllazëria e Kosovës, apo pushtetarët e atyshëm, që flasin në këtë kontekst gjeopolitik, krejt pa lidhje dhe krejt pa dobi.

Sigurisht që kemi aleatët tanë amerikanë, që kanë në duar timonin e vërtetë të politikës sonë të jashtëme. Ti kemi dhe të na rrojnë, porse kryeministri shqiptar, që flet të njejtën shqipe si edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës dhe që Kushtetuta e Shqipërisë e mbështet, madje e detyron shprehimisht, që të mbrojë të drejtat e shqiptarëve, kudo që ata janë, është tërësisht brenda korsisë së vet.

Ka apo nuk ka Rama, përfitime elektorale, kjo është një cështje tjetër. Dhe ne e dimë që ka, por ky është një rast, që përfitimi elektoral, lidhet me një akt dhe një verb politik, në favor të interesave tona gjeopolitike dhe kjo është legjitime.

Duhet të mësohemi, në Tiranë dhe në Prishtinë, që në fushën e minuar të Politikës së Jashtëme, të mos hedhim, pa menduar mirë disa herë, deklarata fodulle, boshe apo inatçore.

Rama reagoi dhe bëri politikë të mirë në Beograd, ashtu si dy ditë më parë, Ilir Meta në Athinë, duke shkëputur nga Tcipras, premtimin politik, se do të angazhohet si në një sfidë personale, për të hequr Ligjin idiot por edhe dinak të Luftës, Shqipëri – Greqi të vitit 1940.

Ligj i cili, nëse hiqet, heq automatikisht embargon, mbi pronat e popullsisë shqiptare Çame, në Republikën e Greqisë. Sipas taktikës, qetësoje situatën, që të marrësh pa tundur këmbët plot llastim ballkanas, çelësin që hap zgjidhjen ekonomike të Çështjes Çame.

Meta, ka mbërritur ndoshta në këtë, të “marrë” nga Tcipras, me të butë, atë që mund t’u merret vetëm me të butë, llogaritur realisht fuqitë dhe mundësitë jo folklorike që kemi.

Tema e minierës së Trepçes, një pasuri kombëtare edhe kjo, ngritur nga kryeministri i Tiranës, në një Forum Ekonomik, ishte një target i goditur. Vllaznit duhet të gëzohen për këtë dhe jo të mrrolin vetullat, se po ju merret protagonizmi.

Sikur të ishte kjo frymë, edhe në politikën e brendshme, shumë gjëra do të ishin ndryshe. Gjithësesi, teshat e ndyta, lahen në shtëpi dhe zakoni mjeran shqiptar, për të sharë njeri tjetrin, në dyert e kancelerive të Europës, është një shëmtirë. E ka bërë edhe Rama këtë shëmti më parë dhe vijon e bëhet, nga të gjithë.

Dhe mendoj me përfitim të vogël, sepse krijojmë në Perëndim, përshtypjen e një shteti buburec dhe me politikanë spiunë që qahen dhe qajnë në supet e ministrave të jashtëm të huaj, apo të homolgëve cfarëdosoji. Dhe se çfarë mendojnë ata pastaj, kjo dihet…

Sepse duhet të çlirohemi nga kompleksi, që kur kundërshtari politik, apo kur politikani, qoftë edhe ngelës, në vendin e vet, shënon një “gol”, në poltikën e jashtëme, ti vërsulemi, pamvarsisht fakteve dhe analizave mirëfilli gjeopolitike./360gradë.al

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Edhepse kancellarja Merkel,ne takimin e Berlinit ia kishte be me dije z.Rama se ishte e gatshme ta pranoje ate si lider te ardheshem te ballkanit ,nga friga se kjo mund te ndodhe me te vertet z.Zhej, kryeministri .i Serbise z.Vuciq beri perpjekje mbinjerzore dhe , cfare nuke beri qe kjo te mose ndodhe kurre.Ai,inskenoi ne takimin e kambtares se futbollit Serbi: Shqiperi 0:3 nji skenar te miremenduar nga autoritetet serbe ku viktime dhe budallenjt do te dalin shqiptaret , e njiherit duke e defaktorizuar z.Rama dhe duke ja  hequr paletat nga dora para se ai te provonte ti vendoste mbi supe i te qenit lider dhe faktor kryesor i ardheshem i ballkanit.
  Dhe ashtu ndodhi …nga ajo dite znj.Merkel nuke u degjua te fliste me per z.Rama si lider te ardheshem te ballkanit kurse ,Serbia edhepse e humbi ndeshjen me 0:3 ,z.Vuciq fitoi ate cfare deshi…ne njifare menyre ,z.Vuciq e arsyetoi kolonializmin 100 vjecar serb mbi shqiptaret duke i praqitur shqiptaret si vegla te cilat i perdor si te doje dhe kure te doje dhe se shqiptaret jane shume larg i te qenit te afte per te menagjuar shtetin
  Ne keto rethana dhe vorbull te ballkanit eshte e veshtire qe shqiptaret te nxjerrin perfitime kure ndeshen tete a tete me serbet z.Zhej .I vetmi eshte z.Rama qe ndoshta edhe nga jopervoja sllave dhe mosenjohja e gjithe asaje qe i ishte pergaditur , prape beri ate cfare nuke kishte arritur te beje askush deri ateher.Edhe pse e humbi rastin per te qene lider i ardhedhem i ballkanit ai pati guximin ta beje dhe ta thote ate cfare beri dhe cfare tha.
  Per kete arsye jane amerikanet dhe europianet te cilet nuk i lene shqiptaret vetem por ,ka 17 vite z.Zhej ,qe jane duke u qendruar prane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  E drejte z.Zhej.Analize e matur dhe pragmatike dhe ne Bg.keshtu ishte.Ate cfare tha dhe ka thene z.Rama ne Bg.ne takimet e tije me z.Vuciq ne vazhdimesi zor se do te kishte mundur ta thote cdokush tjeter nga Prishtina dhe Tirana.Dhe ,shkaku i kesaje vizite u ngrite pluhur ne Pr.,me shume nga ato teket e vjetra shqiptare qe u vjene era xhelozi.Edhe z.ambasador ne Pr.S.Minxhozi ,u shprehe me nji sens te ngjajshem ,te matur dhe shume racional .Pore z.Zheje ,si duket protogonistet politik ne Pr. sipas atij inercioni shqiptar ” prej trupit te lisit , s po e shefe malin ” dhe krejte kjo nga friga se “goli ” i z.Rama mose rastesisht po na dele ndonji “autogol ” i tij, mbasi ne shqiptaret e kosoves kemi eksperienca bukur te hidhura me serbet dhe Bg.zyrtar.Ata jane mjeshter ne devijimin e qendrimeve dhe edepzezet ,jane mjeshter te perfitojne ose te na shesin mbeturina per dukat.Z.Rama ka te beje me nji mentalitet qe deri tashe se ka hase askund, me nji mendesi pa mendesi dhe reagimet nga Pr.ne vehte permbajne kete frige qe nuke eshte e njejte sikur me z.Vuciq te jete takuar kr.kroat z.Plenkoviq.Kroatet jane te specializuar pere politiken serbe bile ,i njohin me mire se asnji vend tjeter i botes, kroatet e njohin politiken serbe me mire se SHBA dhe BE bashke.Ketu qendron problemi z.Zhej edhe me teper se kaq ,z.Rama shkoi ne Bg. me nji bagazh si thoni edhe ju ne shkrimin tuaj , te ngarkuar dhe teper problematik nga gjendja e brendedhme ne Shqiperi,nga tranzicioni i sterzgjatur dhe nga perplasjet abnormale dhe te panevohshme me opoziten qe normalusht ,e ngarkojne akoma me teper pozicionin e tij ne keto lije takimesh

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...