Published On: 4 Shkurt, 2016

Rama: Akuzat që i bëni policisë? Janë publiciteti më i mirë

Kryeministri Edi Rama komentoi në Kuvend akuzat që po i bëhen Policisë së Shtetit nga opozita pas ngjarjeve të rënda të ditëve të fundit.

“Sa për betejën e Policisë së Shtetit me krimin dhe kriminelët, kam vetëm një lutje, jo për ju, lutem që ju të vazhdoni të bëni çdo ditë një fletërrufe kundër Policisë së Shtetit. Është publiciteti më i mirë që i bëni faktit se pa asnjë lloj boje, pa bojë fare, jeni një grup pa asnjë vizion, pa asnjë program, pa asnjë sens drejtimi, pa asnjë sens të së ardhmes, por vetëm recitoni banalitete që ua vënë në gojë, pasi u tregojnë përralla ata që keni në krye, nga lideri tek administratori i ndërmarrjes së falimentuar,” tha Rama.

Kryeministri e nisi duke komentuar deklaratat e opozitës së po bllokon Byronë Kombëtare të Hetimit.

Rama u kujtoi se PS e ka pasur në program BKH përpara se të vinte në pushtet, duke e quajtur qëndrimin e PD një farsë të pashembullt.

Byroja Kombëtare e Hetimit ka nxitur debate të forta në Parlament. Teksa Partia Demokratike, nëpërmjet Edi Palokës kërkon sqarime lidhur me një projektligj të dakordësuar, kreu i Kuvendit, Ilir Meta la të kuptohej se nuk ishte në dijeni të një projektligji të tillë.

Ai i kërkoi PD-së të depozitonte këtë projektligj të dakordësuar në Kuvend për të ndjekur procedurat.

“Ai variant të depozitohet në Kuvend dhe të ndjekë rrugën e vet sipas procedurave parlamentare. Nuk e kemi të qartë se cili variant është. PD ta depozitojë në Kuvend dhe do ta ndjekim me prioritet besoj”, tha kreu i Kuvendit Ilir Meta.

Ndërsa ministrja Ermonela Felaj, duke sqaruar dhe pozicionin e saj në Konferencën e Kryetarëve tha se projektligji për Byronë Kombëtare të Hetimit duhet të jetë pjesë e reformës në drejtësi.

“Drafte secili nga ne mund të bëjë, e rëndësishme është ku ta vendosim këtë strukturë, të na e thonë deputetë tuaj në komisionin e reformës në drejtësi dhe nuk ka asnjë pengesë nga ana jonë. Nuk e kemi ngritur si nevojë për luftën kundër korrupsionit, por korrupsionit dhe krimit të organizuar”, tha ministrja Felaj.

Partia Demokratike ka kërkuar në Kuvend sqarime lidhur me projektligjin për Byronë Kombëtare të Hetimit, të dakordësuar mes palëve. Kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edi Paloka kërkoi arsyen e mosparaqitjes së këtij projektligji të dakordësuar në Kuvend.

“Përfaqësuëesja e qeverisë (Ermonela Felaj) ose nuk kishte dijeni fare se ekzistonte një projektligj i tillë i dakordësuar, apo se di pse mbajti atë qëndrim se për minuta të tëra nuk arritëm të kuptonim nëse ekzistonte projektligji. U sqarua po nga një pjestar i maxhorancës. Ekziston jnë projektligj i pregatitur nga OPDAT dhe nga ministri aktual i Rendit, ka një dakordësi për këtë projektligj nga PD, dhe pritet…se çfarë pritet, që ky projektligj të kalojë në Parlament”, tha Paloka.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...