Published On: 24 Mars, 2016

Radovan Karaxhiq shpallet fajtor, dënohet me 40 vjet burg

Ish lideri politik i serbëve të Bosnje dhe Hercegovinës, Radovan Karaxhiq, është shpallur fajtornga Tribunali i Hagës për Krime Lufte, transmeton Klan Kosova.

Ai është dënuar me 40 vjet burg.

Ky vendim konsiderohet si më i rëndësishmi që nga Procesi i Nurembergut, në vitet 1945-1946, i cili i gjykoi nazistët gjermanë.

Karaxhiq u arrestua në korrik 2008, kurse u akuzua për gjenocid, përfshirje në gjenocid, likuidime, vrasje, dënime, deportime, akte jonjerëzore dhe krime tjera të bëra ndaj myslimanëve, kroatëve dhe civilëve tjerë joserbë.

Profilin e plotë të Karaxhiqit mund ta lexoni KETU.

Dokumentarin e Russia Today (në gjuhën angleze) për jetën e Karaxhiqit derisa ai po fshehej nga drejtësia mund ta shikoni më poshtë.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...