Published On: 2 Prill, 2016

Qytetrimi i lashtë feniko- pellasge të Libias

Qytetrimi i lashtë feniko- pellasge të Libias

“..Pellazget kanë si “djep” te tyren gjithe Evropen, bashke me pjesen me perendimore të Azise se Vogel dhe pjesen veriore të Afrikes.
Gjuha e folur Pellazgjike edhe pse ngado eshtë e njejte, zakonisht cilesohet nepermjet emrave të viseve dhe vendeve ku ajo flitet si: Argjiane, Ariane, Maqedonishte, Epirote, Iliriane, Frigjiane, Kariane, Lidiane, Likaoniane, Etruske, Oske, Fenikiane, Venete, Ligure, etj..” Nga ky pohim i autorit, R.Angely na terheqen vemendjen dy rajone dhe popuj qe e flisnin ate gjuhe. Behet fjale pikerisht per gjuhen Oske (Itali qendrore ) dhe gjuha Fenikase ( Libani i sotem) ku dhe keto sipas Angely-t na dalin se ishin nje gjuhe Pellasge.


Qyteti më i madh i rajonit të lashtë të Tripolitania. Ajo është e vendosur 62 milje (100 km) në juglindje të Tripolit në bregdetin mesdhetar të Libisë. Shtrirë 2 milje (3 km) në lindje të asaj që është tani Al-Khums (Homs), Leptis përmban botë të arkitekturës romake. Ajo ishte caktuar një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1982.


Amfiteatri Leptis Magna ishte fillimisht një port fenikas në Libia, e më pas u vendosun kartagjenasit dhe romaket…
Septimus Severus u shpall Perandor nga regjimenti i tije dhe brenda dy muajsh ishte ne krye te Romes. Menjehere sa shkoj ne Rome largoj Gardianet e Perandorise existuese dhe i zevendsoj ata kryesisht me Iliriane dhe dy here me shume ne number ( mbi 10.000). Brenda disa vjeteve nje regjiment i ri u krijua nga Iliret dhe u stacionua ne qytetin Albanum disa kilometra larg Romes. Historiani Cassius Dio Roman Senator, ka qene deshmitare okulare dhe ka thene ‘ Severus mbushi qytetin me ushtare me fytyra te ashpra, te frikshem ne fjalimet e tyre dhe jo shume interesante ne biseda’.


Kjo permbledhje e shkurter eshte marre nga libri qe titullohet, The Illyrians, Autor John Wilkes. J
Amfiteatri i Septimus Servus në Leptis Magna -Libia…

Shkruan:Shqipe Hoxha

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Albano kau thotë:

    Shum interesante , duhet me shpejtuar me sa me shum botime te shkurtur per nje kosto te konsiderueshme ne menyr qe njerzimi te lexoj .faleminderit per njohurin .

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...