Published On: 15 Shtator, 2016

Qytetari ankohet se i vjen fatura për pronën që nuk dihet e kujt është

Bajram Mustafa, 43 vjeçar nga Prishtina, tash e tri vite është i shqetësuar për një problem pronësor, të cilit nuk po mund assesi t’i bjerë në fije. Familjes së tij, të cilët jetojnë në rrugën “Afrim Loxha”, te Teatri Dodona në kryeqytet, po i vinë faturat se duhet të paguajnë tatim në pronë për një lokal në lagjen Dardani, i cili pretendon që nuk ka një lokal të tillë.  Borxhi total është 1 mijë e 630 euro.

Qytetari nga Prishtina, Bajram Mustafa, ka treguar për Gazetën Express se familjes së tij po i vjen fatura për të paguar tatimin në pronë një objekti afaristi që është 28m2 që gjendet në lagjen “Dardania”. Ai ka treguar se janë lodhur nga ky problem sepse çdo vit kanë probleme me nxjerrjen e fletës poseduese në komunë për shkak të borxhit.

“Jam shumë i shqetësuar tash e tri vite. Familja jonë kemi probleme me nxjerrjen e fletës poseduese sepse borxhi është i madh për një objekt që nuk është i joni ”, thotë për Express Mustafa.

Ai më pas ka shpjeguar se pronari i lokalit është Sylejman Mustafa – emër i njëjtë me babanë e tij të ndjerë. Sipas tij në sistemin e komunës qytetari me emrin e përmendur nuk ka ID.

“Sylejman Mustafa, pronari i lokalit është fantom”, shprehet ai.

43 vjeçari ka treguar se Inspektorati i Prishtinës e kanë telefonuar shumë shpesh në telefon dhe i kanë thënë se ku gjendet lokali – pasi siç pretendon ai askush nuk e di ku është lokali.

“Ata më thërrasin dhe më thonë ku është lokali. Si mundem ta di unë ku është lokali, i cili nuk është i imi”, shpjegon se çfarë i thotë Inspektorati.

Ai tregon se vëllai i tij ka bërë kërkesë që të lirohen nga pagesa, por një gjë e tillë është refuzuar nga Komuna.

“Në vitin 2015 kemi bërë kërkesë por ajo është refuzuar dhe është shumë e pakuptimtë. Ne kemi kërkuar që komuna ta angazhojë një përmbarues dhe kam deklaruar se do ta fal lokalin nëse konstatohet se është i familjes tonë”, thotë ai.

Maltretimi i tij prej 3 vitesh e kishte detyruar që të shkoj në komunë dhe të kërkojë takim urgjent me drejtorinë e Kadastrës dhe Gjeodezi, por takimi ishte i pamundur pasi që ai nuk e plotëson formularin për takim.

Pasi që ishte e pamundur të merrej vesh me Komunën ai shkon drejt në Polici – të cilët i rekomandojnë takim me Kryetarin Ahmetin. Mustafa më pas merr rrugën për të Institucioni i Avokati të Popullit.

“Avokati i Popullit e ka regjistruar rasti dhe më kanë thënë që rasti do të shkojë në mënyrë grupore, pasi që ka shumë ankesa”.

Gazeta Express ka pritur disa ditë që të marr përgjigje nga Komuna e Prishtinës në lidhje me rastin, por, ata nuk i janë përgjigjur. Edhe Avokati i Popullit nuk i është përgjigjur Gazetës për problemin e qytetarit.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...