Published On: 27 Korrik, 2016

Qytetarët i kundërvihen ndërtimit të xhamisë me paratë e Arabisë Saudite

Një xhami e re që është planifikuar të ndërtohet në Vushtrri, në një zonë prej pak kilometrash ku janë edhe tri xhami të tjera, po kundërshtohet përmes një peticioni nga banorët vendës. Pos që thonë që ka mjaftueshëm xhami në lagje dhe se lokacioni iu duhet për sport e park për fëmijë, banorët kanë dyshime edhe për prejardhjen e donacionit. Express sjell detaje të këtij kundërshtimi në mes banorëve e BIK’ut që të enjten pritet të diskutohet në Kuvendin Komunal të Vushtrrisë

Një plan i Këshillit të Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) në Vushtrri për të ndërtuar një xhami të re në  një lokacion specifik, që gjendet mes rrugëve “Shotë Galica” dhe “Azem Galica”, po kundërshtohet nga së paku 120 banorë të atyshëm.

Gazeta Express e ka këtë peticionin të banorëve që është deponuar në Drejtorinë e Urbanizmit të kësaj komune, të drejtuar nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe në të cilën partia islamike, Partia e Drejtësisë (PD) e Ferid Aganit, udhëheq së paku me një drejtori – atë të shëndetësisë (e drejtuar nga Abdullah Klinaku).

Qytetarët po kërkojnë që aty të mos ndërtohen më xhami, por një objekt sportiv ose një park.

Zyrtarë përgjegjës në Kuvendin Komunal të Vushtrrisë kanë konfirmuar për Gazetën Express se ky peticion do të diskutohet të enjten (nesër) dhe se para këtij diskutimi nuk mund të merret vendimi për dhënien e lejes nga Drejtoria e Urbanizmit.

Express ende nuk ka marrë një koment as nga Zyra e Kryetarit të Komunës, Bajram Mulaku, e as nga drejtoria së cilës i është dërguar peticioni, edhe pse të njëjti janë kontaktuar përmes postës elektronike në dispozicion në faqen e Komunës.

Express ka kontaktuar me udhëheqësit e procesit të mbledhjes së nënshkrimeve për këtë peticion për të kundërshtuar ndërtimin e xhamisë.

“Ne tashmë e kemi një xhami ne lagje dhe atë jo me larg se 100 metra nga lokacioni i planifikuar për xhaminë e re. Për me tepër xhamia tjetër ndodhet jo me larg se 400 metra nga po i njëjti lokacion, kurse xhamia e tretë nuk është me larg se 1 kilometër nga po i njëjti lokacion”, arsyetojnë banorët kundërshtimin e vendimit të BIK’ut në përgjigjen me shkrim dhënë për Express.

Qytetarët pos deklarimeve së kanë mjaftueshëm xhami në rrethine e se parcela ju duhet për nevoja më të arsyeshëm, si sporti e parku për fëmijë, shprehin dyshimin e tyre edhe te vetë paratë.

Ata thonë se në takimin që kanë pasur me Kryetarin e BIK’ut në Vushtrri, Shemsi Rrahimi, ai iu ka thënë që bëhet fjalë për një donacion arab, me gjasë nga Arabia Saudite, por nuk kanë më shumë detaje.

Ata shprehin dyshime edhe për shkak të përvojave jo të mira në të kaluarën me objekte fetare të ndërtuara me donacione arabe në këtë lagje.

Ata ndajnë me Express detaje nga takimi me Shemsi Rrahimin e BIK’ut në Vushtrri për të cilin thonë se “na ka prezantuar disa projekte te cilat janë duke u financuar nga Arabia Saudite ndër to edhe xhamia në lagjen tonë të cilën ne e kundërshtojmë”.

Sipas tyre, Rrahimi u ka thënë në takim se “plani për ndërtimin e kësaj xhamie në këtë lokacion i është prezantuar donatorit dhe se duhet të vazhdohet me atë plan”, pa marrë parasysh kundërshtimin.

Ai me tej i ka njoftuar nënshkruesit e peticionit edhe për xhematin e xhamisë prapa “Hotel Kalaja” të cilët do të kenë një vend për t’u falur pasi që objekti ku ata e kryejnë ritualet fetare nuk i përmbush kushtet.

“Ne jemi ne dijeni për këtë xhemat, të cilët kanë shkaktuar probleme të shumta lagjes ku janë të vendosur deri në atë masë sa policia është dashur të intervenojë disa herë”, thuhet në përgjigjen e banorëve për Express.

BIK’u nuk i është përgjigjur kërkesave të Express të bërë përmes sistemit të tyre tëkomunikimit i mundësuar në faqen zyrtare të kësaj bashkësie fetare e në të cilin janë pyetur për të komentuar për këtë projekt të kundërshtuar nga qytetarët.

Investimet në objekte fetare dhe aktivitete të tjera të lidhura me fenë në Kosovë nga Arabia Saudite dhe vendet e tjera të pasura arabe janë kritikuar shumë edhe për influencën që ato kanë pasur në fenomenin e përfshirjes së kosovarëve në lëvizjen botërore të xhihadit- që ka çuar në llogoret e grupeve terroriste në Irak e Siri, në Shtetin Islamik (ISIS) dhe në Al-Nusra’në e Al-Kaidasë mbi 300 kosovarë, ku mbi 60 prej tyre edhe janë vrarë duke “bërë xhihad”.

Së fundi gazeta prestigjioze amerikane, “The New York Times” ka publikuar një seri shkrimesh, përfshirë edhe qëndrime të bordit editorial që hedhin faj mbi Arabinë Saudite dhe shtet e tjera të pasura arabe për shndërrimin e Republikës së Kosovës në një tokë pjellorë për terroristë.

E Bashkësia Islame në Kosovës udhëhequr që nga viti 2003 nga Naim Tërnava ka qenë e përfshirë seriozisht në dyshime për terrorizime, ku nga 11 imamë të arrestuar në vitin 2014 për terrorizëm e gjuhë të urrejtësja, 10 prej tyre ishin imamë që kishin kontratë me bashkësinë e drejtuar nga Tërnava.

Imami nga Gjilani,Zekirja Qazimi i dënuar për rekrutim të terroristëve ishte imam i BIK’ut, sikurse imam i BIK’ut ishte edhe komandanti i shqiptarëve në ISIS, Ridvan Haqifi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...