Published On: 13 Prill, 2016

Quni: Thaçi kërkoi votën time në këmbim të përfshirjes së FARK-ut në ligj (Video)

  • Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni ka deklaruar se Hashim Thaçi i kishte kërkuar votën e tij për president në këmbim të përfshirjes së FARK’ut në ligjin për veteranët e luftës.

Quni ka thënë se një  ditë para seancës kur Thaçi do votohej për president, ai i kishte kërkuar atij që ta procedonte ligjin për njohjen e statusit të veteranëve të luftës, duke përfshirë këtu edhe FARK’un, mirëpo në këmbim të kësaj Thaçi i kishte kërkuar prezencën e tij në seancë.

“Është një moment kur është diskutu për këtë çështje kur unë jam ftu në zyrën e Kryeministrit, një ditë para se të mbahej seanca për zgjedhjen e Presidentit dhe aty nga vetë tani, Presidenti Hashim Thaçi, në atë kohë zëvendëskryeministër dhe është tregu gatishmëria që ligji shumë shpejt të procedohet edhe në Qeveri edhe në Parlament ashtu siç i kisha projektuar unë amandamentet në atë kohë. Kur është kërku nga unë se pse nuk do të jem pjesë në seancë ndër tjera ka qenë si arsyetime të mija se nuk është miratu ligji, apo lgji nuk është gjithëpërfshirës, pra komplet një institucion fare nuk është përfill që i ka meritat për çlirimin e Kosovës. Ketë ja kam deklaru Kryeministrit. Në takimin e fundit, një ditë para seancës  është tregu gatishmëria e z. Thaçi që ligjin ta procedojë natyrisht që unë të jem pjesë të nesërmen në seancë’, tha Quni në emisionin ‘Republika’ në Tribuna Channel.

Megjithëse ai nuk i kishte dhënë votën për tu zgjedhur president, Quni ka deklaruar se shefi i partisë së tij Isa Mustafa e kishte mirëkuptuar atë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/video-per-kosoven-qe-po-cmend-serbet-ne-internet-dy-video-foto/

http://www.shqiptari.eu/maqedonia-ne-flake-ne-prag-te-luftes-qytetare-foto-video/

http://www.shqiptari.eu/publikohet-video-incizimi-mes-ali-ahmetit-dhe-musa-xhaferrit-sadullahi-vret-njerez/

 

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Nuk na habit fare kjo, sepse Hashim Thaçi, ësht njeriu i pazareve, vetëm për të qenë i pari, edhe Mitrovicen përmes francezëve ua fali serbëve..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...