Published On: 14 Qershor, 2016

Qumështi i kokosit vret kancerin e zorrës së trashë?

Kanceri i zorrës së trashë tani është njëri ndër format më të përhapura të kancerit tek meshkujt dhe femrat, por ka shumë ilaçe natyrale të cilat e parandalojnë këtë sëmundje, kurse mjekët mendojnë se nuk ka hulumtime të mjaftueshme që do t’i theksojnë këto fakte.

Është për të ardhur keq se me shkencën sot dominon industria farmaceutike dhe se pjesën më të madhe të hulumtimeve i financojnë pikërisht kompanitë farmaceutike, dhe ata kanë për qëllim përfitimet financiare dhe jo ruajtjen e shëndetit të njerëzve.

Por, një studim i shkëlqyer vjen nga Universiteti Adelaide, Australi, ku studiuesit kishin zbuluar se acidi laurik (i cili gjendet me 50% në vajin e kokosit), shkatërron më shumë se 93% nga qelizat e kancerit në zorrën e trashë, pas vetëm 48 orëve të trajtimit, transmeton Femina.al.

Është intriguese se acidi laurik i helmon qelizat e kancerit ashtu që në të njejtën kohë shkakton edhe stres oksidatic, me ç’rast ulë nivelin e glutatinës (e cila i nevojitet qelizave kancerogjene të mbrohen nga stresi oksidativ).

Eksperimentet janë bërë in vitro por edhe tek minjtë, duke treguar efekt të njejtë.

Acidi laurik gjendet edhe në qumështin e nënës, kurse paraqet acid yndyror i cili e mbështet sistemin imun dhe ka efekt antibakterial.

Studimet klinike të Shoqarës Amerikane për ushqim kanë treguar se yndyrnat nga vaji i kokosit “mund të jenë të dobishme në parandalimin dhe shërimin e gjendjeve si që është diabeti, osteoporoza, sëmundjet virusale si që është mononukleoza, hepatiti C, herpesi, sëmundjet e tëmthit dhe kancerit”.

Është e vërtetuar se vaji i kokosit i redukton efektet e padëshiruara nga kimioterapia dhe përmirëson cilësinë e jetës tek pacientët me kancer.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...