Published On: 10 Janar, 2016

Qoftë mallkue ora që solli këmbën e aziatikut

Mbi pushtimin otoman

 

“E urrejtur qoftë për jetë ajo administratë, e mallkuar qoftë ajo orë që solli këmbën e Asiatikut në Shqipëri, që na bëri të rrimë pesë shekuj më pas nga shokët. Pesë shekuj shkuan mbi neve si një hije e zezë, një gur i rëndë mbi mendjen dhe vetëdijen tonë, një kohë errësire që ment ndryshoi në ç’do ndjenjë njerëzie, ç’do cilësi njeriu të ndershëm”, thoshte Mid’hat Frashëri.

Foto: Pikturë nga Filippo Agricola (1776-1857), titulluar: “Shqiptare e re e ndjekur nga turqit” (“Young Albanian being chased by Turks”). Gruaja fisnike sypatrembur suliote, duke u hedhur në greminë së bashku me foshnjën e porsalindur, për të mos rënë në duart e tradhtarëve shqiptarë të konvertuar në islam dhe jeniçerë osmanlinj. Piktura sot gjendet në Galerinë Kombëtare të Artit modern në Romë.

 

Përgatiti: Dr . Ilir Hysa

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...