Published On: 12 Maj, 2016

Qofshi të mallkuar o bijë bushtrash, që damkosni padrejtësisht të ardhmen tonë

Duke zbritur me ashensor drejt lobit, tre zyrtarë flisnin mes tyre për ngjarjet në qytetin ku jetoj. Mes të tjerash permenden dhe rolin e shqiptarëve dhe të një qeveritari në këtë ngjarje.
Kur zyrtarët përmendnin fjalën “albanians” unë kërrusesha brënda rrobave të mia. M’u krijua një boshllëk në fund të barkut dhe qëndroja si mumje egjiptiane, brënda kafazit të ashensorit. Ato sekonda rrugëtim mu duken një ferr. Sa herë përmendej nacionaliteti im, aq grushta dhe fshikullime ndjeja në fytyrë.

Çfarë lidhje kam unë dhe miliona shqiptarë mbarë globit me pjella injorante, me fytyra të shëmtuara që trembin dhe vetë diellin?! Çfarë lidhje kanë ato djem e vajza që studiojnë e diplomohen në universitetet e mbarë botës?!Çfarë lidhje kemi ne me politikanë injorantë dhe kriminel dhe falangat e tyre nëpër skutat e krimit nëpër botë?

Historia e vendit tim të përvuajtur, nuk e meriton këtë përbaltje planetare. Ajo tokë ka nxjerrë ikona që i respekton bota. Kush ka durim këtej të dëgjoje se Mother Tereza është shqiptare? Kush ka kohë të tepërt këtej të dëgjojë historinë e vërtetë të përballjes së heroit tonë madhështor Gjergj Kastriotit me hordhitë islame? E keqja zë vend menjëherë, ajo shpërndahet si puhuri i shkretëtirës mbi tjegullat e banesave. E mira vjen shumë ngadale, ndoshta mbetet dhe rrugës. Prej jush o bastardë, ai komb do vuajë izolimin e heshtur të perëndimit.

Qofshi të mallkuar o bij bushtrash, që damkosni padrejtësisht të ardhmen tonë, të fëminjëve tanë, të sakrificave tona. Ju që nuk kini brekë në bythë, perfshiheni në ngjarje turpëruese dhe të paimagjinueshme për një europian, ju… që nuk dinit të lidhnit brekët deri dje dhe sot j’u mësuan kurvat nëpër hotele dhe motele të lidhni kravatën. Ju mosmirnjohës, ju trushpëlare, ju menxyra, që i bëheni ferra nëpër këmbë kriminalisht vëndit tuaj, ju frymorë inferiorë. Ju jeni antinatyrë, ju jeni antikohë! Ju jeni jude e tradhëti bashkë. Vdekshi të gjithë në rrugën tuaj kanibaleske me soj e sorrollop.
Vdekshi të gjithë ju armiqtë dhe dogmatikët e fëlliqur, që kthetrat tuaj i keni ngulur mbi trupin e sfilitur të kombit! Edhe njëherë mallkuar qofshi ju, bashkëpuntorë të krimit dhe tutor kriminelash, që shisni çdo gjë për të kënaqur epshet e buçeve dhe prostitutave, që i mbani në krahë a përkrahu!
Mallkuar qofshi ju, që nuk nginjeni me gjakun djersën dhe jetët e të pafajshmëve të vobekët! Mallkuar qofshi ju, kollarexhinjë të pështirë, që do t’u shkonte më mirë litari në qafë.

Shumë shpejt dita po afron dhe mallkimi do j’u zërë, si ato që punojnë për ju edhe ju që punoni kundër Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Koha po afron, se vjenë një ditë… që lahen borxhet

Ndërsa shkruaj, më besoni me dridhen duart dhe turfulloj si një qënie e plagosur, e rënkimi më del nga shpirti: Çfarë j’u kemi marrë, përveçse ju kemi dhënë atë që nuk e keni merituar, ju bastardëve të ndyrë të këtij kombi?! Por përgjigjie s’ka, përveçse ndonjë qeshje si ngërdheshje. Lus zotin të jemi ne që do qeshim mirë, ne që do qeshim të fundit. Xh. London /Zathur/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...