Published On: 18 Mars, 2016

Qindra policë ruajnë kardinalin Parolin në Shkup (Foto)

  • Policia e Maqedonisë ka ndërmarrë masa sigurie të shkallës së parë për 48 orët e ardhshme sa do të qëndrojë në vend sekretari shtetëror i Vatikanit, kardinali Pjetro Parolin. Ai sigurohet nga mbi njëqind policë në uniforma dhe rroba civile.

Masat e ndërmarra janë të njëjtat që zbatohen gjatë vizitave të kryeministrave ose kryetarëve të shteteve.

Rreth mesditës kardinali Parolin shkoi në takim me presidentin maqedonas Gjorge Ivanov, në vilën presidenciale në Vodno. Përderisa përcjellja udhëtonte drejt rezidencës, e tërë rruga ishte e mbyllur, kurse telashe policëve u shkaktoi një “jugo 45” e verdhë, e cila nuk e përballonte përpjetëzën e rrugës “Vodnjanska”. Kështu, disa policë u detyruan që t’i ndihmojnë vozitësin për ta shtyrë makinën në një nga rrugicat anësore, raporton Plusinfo.

Agjenda e sekretarit shtetëror të Selisë së Shenjtë është jaft e dendur, kështu që deri nesër qendra e Shkupit do të jetë “e pushtuar” nga policët.

Pas takimit me Ivanovin, mysafiri nga Vatikani do të jetë mysafir i ipeshkvit të Shkupit dhe ekzarkut të apostullit në Maqedoni Kiro Stojanov në Ipeshkvinë e Shkupit, ndërsa do të takohet edhe me përfaqësues shtetërorë.

Kardinali Parolin do të marrë pjesë edhe në bekimin solemn dhe inaugurimin e rezidencës së re të ipeshkvisë me pjesëmarrje të krerëve fetarë, autoriteteve civile dhe korit diplomatik. Pas kremtimit liturgjik është paraparë promovimi i librit të papës Franjo “Emri i Zotit është mëshirë” i cili është përkthyer në gjuhën maqedonase.

Nesër kardinali Parolin do ta vizitojë Shtëpinë përkujtimore të Nënës Terezë, vendzbulimin arkeologjik Stobi, qendrën e përkohshme transitore për refugjatë “Vinojug” dhe kishën famulltare “Shën Pjetri dhe Pali” në Gjevgjeli, si dhe katedralen “Shën Mëria” në Strumicë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...