Published On: 7 Gusht, 2016
Bota |

Qindra mijëra njerëz mblidhen në Stamboll kundër grushtit të shtetit

Qindra mijëra njerëz janë mbledhur në qytetin më të madh të Turqisë, Stamboll, për një tubim për të protestuar kundër tentativës së grusht shtetit në muajin e kaluar.

Presidenti turk Rexhep Tayjiip Erdogan do të jetë së bashku me udhëheqësit e opozitës ku  priten për të iu adresuar turmës, raporton BBC.

 Më shumë se 270 njerëz kanë vdekur në ngjarjet e 15 dhe 16 korrikut.

Turqia ka arrestuar e shkarkuar mijëra njerëz të dyshuar për mbështetje të tentativës së grushtit të shtetit, transmeton KosovaPress.

Vendet perëndimore kanë kritikuar reagimin e qeverisë ndaj grushtit të shtetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...