Published On: 9 Maj, 2016

Qindra autobusë po nisen drejt Shkupit, kanë një mesazh për Ali Ahmetin

Qindra autobusë nga të gjitha vendbanimet shqiptare në Maqedoni do të nisen pas orë 15:00 për të marrë pjesë në protestën e paralajmëruar kundër regjimit aktual në Maqedoni.

Shumë qytetarët shqiptar kanë shprehur gatishmërinë për të protestuar kundër krimit, korrupsionit, tradhtisë, mashtrimit dhe nëpërkëmbjes, njofton agjencia e lajmeve INA.

Kjo është edhe fabula e kësaj proteste e organizuar nga Këshilli opozitar dhe e mbështetur nga të gjitha e reja opozitare në kampin e shqiptarëve në Maqedoni

“Do të protestojë sepse në ka ardhur në maje të hundës. Ky regjim na vodhi, varfëroi, na bastisi e na burgosi, i vrau djemtë më të mirë të kombit, u zhyt në kriminalitet e amoralitet. Duruam shumë, por më nuk kemi frikë, më keq s’ka ku shkon”, shprehet për agjencinë e lajmeve INA  Sh. L (50) nga Kumanova.

Të njëjtim mendim ndaj edhe shokët e tij, të cilët po bëhen gati të nisen në mënyrë të organizuar drejtë Shkupit.

Vlora. M nga Shkupi thotë për INA se do ti bashkangjitet protestët për më shumë liri dhe drejtësi si dhe për një të ardhme më të mirë të fëmijëve të saj.

“Ky regjim na bëri të jetojmë me frikë e ankth. Shtëpitë e shqiptarëve shumë e herë u sulmuan nga hordhitë sllave me bashkëpunëtorët e tyre shqiptarë. Na goditën rëndë në të gjitha mënyrat. Për shumë vite do të kemi vështirë, por shpresojmë për një rilindje shqiptare në këtë shtet të ashtuquajtur demokratik”, shprehet ajo.

Qytetarët tjerë thonë për INA se duan ti japin sinjal Ali Ahmetit se po vjen fundi i tij së bashku me bashkëpunëtorët që janë zhytur në krim dhe amoralitet.

Marshi protestues do të niset nga parku i Çairit në Shkup në orën 17.30 dhe para orës 18.30 do të ndalojë para Qeverisë. Aty do të lexohet deklarata e protestës dhe do të mbahen vetëm dy fjalime nga dy përfaqësues të Këshillit Opozitar.

Protesta është kombëtare shqiptare dhe flamurët dhe simbolet e lejuara në të janë vetëm flamurët shqiptarë dhe asnjë simbol tjetër partiak ose politik. (INA)

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...