Published On: 18 Dhjetor, 2015

Qeveria ti dorëzojë vrasësit dhe hajnat!

Kushtet E BE-së që çmendnin Thaçin                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Qeverisë së Kosovës i është ngushtuar koha për rezistencë ndaj arrestimeve të mëdha, apo si dikur, prokurorë të EULEX-it nxorën llafin se do të arrestoheshin ‘peshqit e mëdhenj’. Por, që atëherë humbën ‘peshqit’, kush si pa! Ndërkohë, Komisioni Europian sot deklaroi se Kosova nuk i ka përmbushur tetë kushte për të hequr vizat. Njëri prej tyre është fatal për Qeverinë, më së pari për ata që janë të kërcënuar nga hetimet dhe arrestimet e mundshme. Gjërat nuk janë kaq të thjeshta. Qeveria së pari duhet të përmbush përbrenda vetë kushtit, gjysmën e tij, që është hartimi i një liste të gjatë të prioriteteve për hetime. Hetimet nuk mund të bëhen nga kushdo, e para. Hetimet as nuk mund të pengohen për aq kohë sa të kërkohet që vendi të shkojë drejt integrimeve. E dyta, hetimet do të mund të pengohen për aq sa do të ketë në Qeveri dhe Kuvend njerëz të korruptuar dhe të lidhur me krimin. E kush nuk është i lidhur me krimin e organizuar dhe korrupsionin në Kuvend. Janë dhjetëra emra, të cilët dyshohet se kanë kryer akte të rënda kriminale, udhëheqje të krimit të organizuar, dhe deri tek ndonjë që mund të kualifikohet për organizim të ndonjë vrasje, shkruan “Bota sot”. Kumtimi i kushteve është ai që do ta bënte numrin dy të qeverisë që të zbrazte gjithë helmin ndaj Qeverisë. Por, gjërat ende nuk e kanë arritur kulmin. Ky kusht, për hetime dhe dorëzim të atyre që janë të korruptuar e ka tronditur klanin e PDK-së, që prej vitesh po e mban peng vendin! Europa po kërkon të lëvizin lirshëm shqiptarët e Kosovës, dhe jo kriminelët e saj, vrasësit, plaçkitësit dhe vjedhësit, veçmas ata që gjenden në pushtet. Ata po i don prapa grilave! Andaj duket se emocionet dhe mllefi që ishte shprehur nga z.Thaçi ka të bëjë me frikën se çfarë e pret këtë klan. Por, ai duhet të ngushëllohet se së pari këtë gjë mund ta nis duke burgosur dhe arrestuar opozitarët, pasi nga andej më lehtë e fillon drejtësia! Dhe duke qenë se këta ‘nuk përzihen’ në çështje të drejtësisë, ajo duhet t’ia nis nga e hëna të hulumtojë dosjet, ti sistemojnë, dhe ti kenë gati, ‘kokat’ e krimit për ti burgosur. Pra, varësisht se çfarë fuqie kanë në krimin e organizuar dhe në korrupsion, Europa do ti kërkojë që të arrestohen, dhe një listë jo të vogël apo të ngjashme duhet ta ketë vetë Brukseli, në bazë të dosjeve dhe klasifikimit të bërë nga EULEX-i. Kështu që gjërat komplikohen në këtë pikë, pasi Europa do të kërkojë përputhje listash. Kjo përputhshmëri kërkon arrestime njerëzish në qeveri, opozitë dhe jashtë institucioneve. Europa në këtë rast, pavarësisht diskriminimit që bënë ndaj neve shqiptarëve, që nuk është as i pari dhe as i mbrami, po kërkon me këmbëngulje, arrestime të figurave të profilit të lartë! Kjo do të nxjerrë shumë telashe. Por, meqë Qeveria udhëhiqet nga LDK-ja, dhe Thaçi e PDK-ja, për këtë mund ta fajësojnë më vonë Isa Mustafën dhe LDK-në, mund t’ia fillojnë arrestimeve pas disa javësh, për të përshpejtuar heqjen e vizave, që siç thanë ‘europianët e paaftë’ (sipas Thaçit), ata do ti heqin menjëherë, sapo të bëhet publike se shumë figura të fuqishme të krimit të organizuar kanë shkuar burgjeve! Pra, Qeverisë thjesht po i kërkohet ta pastrojë oborrin! Dhe nëse nuk e pastron, e ka të vështirë që ta gdhijë pranverën!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...