Published On: 16 Korrik, 2017

Qeveria tash e 7 muaj s’e aprovon pensionin e viktimave seksuale (Video)

Femrat e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë edhe sot e kësaj dite po heqin të zitë e ullirit sa nga traumat e pashëruara nga nëpërkëmbja e tyre në familje dhe në shoqëri, aq edhe nga moskujdesi institucional.

Kaq vite pas përfundimit të luftës atyre ende nuk u është njohur statusi i marrjes së pensionit, ndërsa tash e shtatë muaj dokumenti për këtë çështje po qëndron në sirtarët e kryeministrisë.

 

Ministri në detyrë, Arban Abrashi, thotë se mbetet vetëm procedimi i dokumentit në njërën nga mbledhjet e ardhshme të ekzekutivit dhe kjo kategori do të gëzojë pensionin.

Abrashi që njëherësh është edhe zëdhënës i qeverisë në detyrë pret që ky institucion sa më shpejt të caktojë pensionin për viktimat e dhunës seksuale, ndërsa Qeverisë së re i takon vetëm pagesa e pensioneve përmes plotësim-ndryshimit të ligjit për buxhetin. /rtv21

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...