Published On: 17 Mars, 2016

Qeveria së shpejti vendos për kërkesat e veteranëve të UÇK-së

Është bërë një kohë e gjatë që Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës po kërkojnë nga Qeveria e Kosovës shpjegime për vonesat që po u bëhen lidhur me pensionet e veteranëve, të cilët kanë aplikuar me kohë, një komision mjekësor, i cili do të caktonte shkallën e invaliditetit si dhe publikimin e listave të ankesave.

Lidhur me këtë, kryetar i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të veteranëve, Xhevdet Qeriqi kishte thënë mbrëmë se presin që deri në fund të kësaj jave të takohen me kryeministrin Isa Mustafa, dhe se nëse një gjë e tillë nuk do të ndodh, javën tjetër do të rinisin protestat, raporton Indeksonline.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi ka thënë për Indeksonline se meqë kryeministri nuk është në Kosovë, për takim me veteranët do të vendosin posa ai të kthehet.

“Kryeministri Isa Mustafa kthehet të premten pasdite nga Brukseli dhe do të vendosim për agjendën. Ne patjetër që do të takohemi me ta, i dimë kërkesat e tyre sepse i kemi takuar edhe më parë dhe jemi në kontakt të vazhdueshëm me ta”, ka thënë Abrashi.

Sipas tij, kërkesa e veteranëve është krijimi i një komisioni për veteranë dhe individ, mirëpo për të cilin nevojitet përgatitje.

“Ajo kërkesë shkon në pako me krejt beneficionet tjera të veteranëve. Numri i aplikative është rritur dhe nuk e kemi paraparë që procesi do të ec ashtu. Kjo pako ka një kosto prej 15 milionë euro dhe ne duhet ti gjejmë ato mjete, por kjo punë do të kryhet dhe nuk është çështje që do të shtyhet në pakufi, por në kohë të shkurtër do të kryhet”, ka theksuar Abrashi.

Ai ka njoftuar se kryeministri Mustafa ka udhëtuar pardje (e martë) për në Bruksel dhe do të kthehet nesër pasdite. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...