Published On: 14 Shtator, 2016

Qeveria s’e di kur do të riprocedohet demarkacioni!

Para dy javësh kur dështoi votimi në Kuvend i projektligjit për demarkacionin me Malin e Zi, kryeministri i vendit, Isa Mustafa kishte paralajmëruar se shumë shpejt do të ndodh riprocedimi i tij. Mirëpo, as pas 13 ditësh, nuk ka ndodhur ky riprocedim.

Gazeta Blic nga burime brenda Qeverisë së Kosovës ka marrë vesh se koalicioni nuk i ka votat, dhe kjo është arsyeja kryesore pse demarkacioni nuk po riprocedohet.

“Koalicioni nuk i ka votat për kalimin e demarkacionit me Malin e Zi. Dhe deri më tani, edhe LDK edhe PDK e ka shumë të vështirë që t’i siguroj votat prej 2/3”, tha ky burim brenda kabinetit qeveritar.

Në anën tjetër, këshilltari për medie i kryeministrit, Faton Abdullahu i ka thënë Gazetës Blic se do të ndodh së shpejti riprocedimi në Kuvend i projektligjit për demarkacionin, mirëpo ai nuk e di saktësisht se kur do të ndodh diçka e tillë.

“Në këtë fazë të zhvillimeve nuk mund ta themi me saktësi, sidomos jo në cilën ditë, do të ndodh riprocedimi, por ajo qe mund të themi pa hezitueshëm është se për shumë arsye riprocedimi i demarkacionit  nuk do të vonohet . Kjo do të ndodh pa prolongime të pajustifikueshme”, tha Abdullahu.

Në seancën e 1 shtatorit, ishte kryeministri i vendit, Isa Mustafa ai i cili e tërhoqi projektligjin për demarkacionin, me arsyetimin se nuk ishin rrethanat për ta hjedhur në votim. Në fakt, në atë seancë, qeveria e drejtuar nga koalicioni PDK- LDK nuk i kishte votat e mjaftueshme për ta miratuar këtë projektligj.

Ekpsertët e pavarur dhe opozita insistojnë se versioni aktual i demarkacionit është gabim dhe se sipas tyre, duhet të gjendet një tjetër zgjidhje për këtë çështje.

Gjatë ditës së sotme, deputeti i PDK-së, Shaip Muja e ka proceduar në Kryesi të Kuvendit një propozim, sipas të cilit do të zgjidhej çështja e demarkacionit me Malin e Zi. / Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...