Published On: 8 Shtator, 2016

Qeveria po tërhiqet për Demarkacionin me Malin e Zi?! Ja skenari!

Nga burime të larta brenda koalicionit ka marrë vesh se dyshja kryesore e vendit që ka mbështetur fuqishëm versionin aktual të demarkacionit me Malin e Zi, Kryeministri Isa Mustafa dhe presidenti Hashim Thaçi, kanë filluar të reflektojnëSipas këtij burimi, janë dy arsye kryesore pse dyshja udhëheqëse e vendit kanë nisur reflektimin, shkruan Gazeta Blic.

Arsyeja e parë ka të bëjë me mos pasjen e votave për ratifikimin e marrëveshjes dhe arsyeja e dytë ka të bëjë me atë që Thaçi e Mustafa e kanë kuptuar që pa një konsensus të të gjithë skenës politike të mos vazhdojnë me këtë version të demarkacionit tha ky burim.

Sipas këtij burimi, sipas të gjitha gjasave do të ketë ulje të liderëve politik në një tryezë për gjetjen e një zgjidhjeje politike.

Pritet që edhe me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve liderët e PDK, LDK, AAK e Nismës të ulen shumë shpejt në një trtezë për gjetjen e një zgjidhjeje, tha ky burim i Gazetës Blic.

Në anën tjetër, tash e sa ditë edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka zbutur gjuhën sa i përket demarkacionit. Ndërkaq, sot kryeministri Isa Mustafa ka reflektuar. Ai ka kërkuar sqarimin e të gjitha dilemave për demarkacionin.

Ai ka thënë se do ti konsulltojë të gjithë aktorët për këtë çështje, në mënyrë që të zgjidhet përfundimisht kjo çështjeOpozita dhe ekspertët e pavarur vazhdojnë të këmbëngulin se ky version i demarkacionit është gabim dhe se vendi nga ky proces humb hiq me pak se 8 mijë hektarë tokë./ Gazeta Blic

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Shkurte e shqip Xhafe,egziston pjekuria per jedhje ,korrupsion e krim te organizuar dhe nuk egzistuaka pjekuria per te drejtuar shtetin dhe ,nese eshte keshtu dhe keshtu eshte se as topi se luan ateher, keta drejtues te shtetit te Kosoves duhet urgjentisht ti nenshtrohen sherrimi urgjent ne ndonji institucion kredibil nderkombtar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. E mjer Kosova kush po e udheheqe.
  E mjer Kosova qe nuk ka kush ta udheheqe.
  Mungon pjekuria per udheheqje me shtetin.
  Por nuk mungon krimi , korupcioni , hajnia etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...