Published On: 7 Janar, 2016

Qeveria mund të ofroj vetëm përkrahje morale

Labinot Balaj

Ekzekutivi i vendit i drejtuar nga Isa Mustafa, ende nuk ka ndarë ndonjë fond të veçantë për zonat e përmbytura nga të reshurat e fundit. Ndonëse pjesa më e madhe e vendit u vërshua nga reshjet e shumta, ku u shkaktuan dëme shumë të mëdha, Qeveria e Kosovës ende nuk ka një plan konkret dhe nuk ka përmendur shifra konkrete në mbështetje të qytetarëve dhe bizneseve të cilat pësuan ditën e djeshme.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi ka thekuar për Gazetën Blic se kryeministri i vendit, Isa Mustafa është në kontakt të vazhdueshëm me kryetarët e Komunave që janë prekur nga reshjet e mëdha të shiut.

“Krymensitri  po ma mban kontakte të vazhdueshem me Kryetarët e Komunavë të prekura nga vërshmet, si Lipjani, Shtimja,  Malisheva Suhreka, Prizereni, etj. Është konsatatuar se gjendja ka filluar të normalizohet dhe se niveli ujt ka filluar të bie”, ka theksuar Abrashi për Gazetën Blic.

Zëdhënësi i Qeverisë ndonëse nuk ka qartësuar nëse do të ndahen mjete financiare për sanimin e këtyre dëmeve, ai ka thënë se ekzekutivi në koordnim me organet përkatëse dhe me komunat e prekura, do të vendos për masat tjera dhe për atë nëse intervenimi nga niveli qendror është i nevojshëm.

Për shkak të reshjeve të shumta të shiut, ditën e mërkurë shumë qytete të vendit u përmbytën. Malisheva, Suhareka, Shtimja dhe Lipjani ishin komunat që më së shumti pësuan nga këto vërshime. E vetmja që i vizitoi për së afërmi këto familje të prekura nga vërshimet ishte e para e vendit, Atifete Jahjaga./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...