Published On: 18 Prill, 2016

Qeveria mund të hyjë në kredi për autostradën “Arbën Xhaferi” (Video)

  • Qeveria e Kosovës po shikon mundësinë që fondit për investime përmes kredive afatgjate t’ia shtojë edhe autostradën “Arbën Xhaferi”.

Situata e dalë jashtë kontrollit për shkak të numrit enorm të aplikacioneve për veteranë e ka vënë në situatë të vështirë bashkëpunimin mes Qeverisë dhe kompanisë Bechtel & Enka, transmeton Koha.net.

Burime brenda qeverisë i kanë thënë KTV-së se për shkak të ligjeve të nxjerra dhe marrëveshjeve do të jenë të detyruar që të shtojnë buxhet për kategorinë e veteranëve.

I njëjti ka thënë se qeveria është duke u përpjekur që të shtyjë një afat të tillë, por se duket që sinjalet e marra nga veteranët nuk janë shpresëdhënëse se do të pranojnë një marrëveshje të tillë.

Ai ka bërë të ditur se në një takim të mbajtur me zyrtarë të Bechtel & Enkas, këta të fundit ua kanë bërë të ditur se nëse qeveria ka para për të paguar veteranët, atëherë duhet të gjejë buxhet edhe për të paguar një pjesë për autostradën, për të cilën ekzekutivi kishte probleme.


B. Thaci

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...