Published On: 15 Maj, 2016

Qeveria me dy mendje për EULEX-in (Video)

14 qershor shënon zyrtarisht përfundimin e mandatit të EULEX-IT. Aktualisht, Qeveria është aktivizuar që të gjej zgjidhje për vazhdim ose jo të mandatit të këtij misioni.

Në vazhdën e kësaj, Qeveria tashmë ka formuar një grup punues që do të merret me vlerësimin e punës së EULEX-it, por edhe me mandatin e ardhshëm të këtij misioni.

 Pjesë e këtij grupi punues përveç përfaqësuesve nga Zyra e kryeministrit janë edhe ata nga Këshilli Gjyqësor, prokuroria, Ministria e Punëve të Brendshme dhe nga Ministria e Drejtësisë.

Hajredin Kuçi, ministër i Drejtësisë ka thënë për Tribuna Channel se deri në fund të muajit do të përfundojnë të gjitha diskutimet me Bashkimin Evropian për këtë çështje.

Ndërsa, vet i pari i ekzekutiv Isa Mustafa, ka deklaruar ditë më parë se vendi ka ende nevojë për misionin e EULEX, pavarësisht se në emisionin Euro Tribuna, më 25 mars, pati thënë se do të dëshironte që EULEX-i të shkonte nga Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...