Published On: 14 Shtator, 2016

Qeveria maqedone i ka shpallur luftë shqiptarëve, formalisht dhe juridikisht

 • Nënshkrimi i paqes më parë, mandej zgjedhje, mandej shohim e bëjmë…!

Nijazi Muhamedi
Shqiptarët në Maqedoni formalisht dhe juridikisht janë në luftë të shpallur nga Qeveria. Edhe ajo paqe për faqe të zezë që u nënshkrua në vitin 2001 në Ohër, juridikisht është fshirë dhe është zëvendësuar me një “luftë të shpallur” dhe të përhershme gjer në gjunjëzimin e shqiptarëve. Në fakt, në Ligjin për “branitelat” është bërë ridefinimi i “paqes së negociuar” të vitit 2001, që është dashur të jetë qartë si paqe e negociuar me as fitues, as të mundur, është ridefinuar në “paqe me një fitues (forcat qeveritare) dhe një humbës (forcat e organizuara ushtarake kundërvënëse ndaj forcave qeveritare, që ka qenë UÇK-ja. Sipas këtij ridefinimi, veteranëve të forcave qeveritare në konfliktin e 2001 u jepen privilegje të çuditshme gjer në tre breza; kurse veteranëve të forcave të organizuara kundër qeveritare, me përjashtim të atyre që ia kanë bërë dredhinë UÇK-së, u është dhënë ndëshkimi i maskuar nga ana e qeverisë, dhe mendohet se kanë mbetur shumë pak, prej gjithë atij numri të ndëshkuar gjer më tash dhe që arrin në një shifër mbi 600 veteranë të zhdukur të UÇK-së dhe ca të tjerë që mbahen në ndëshkime burgu të përjetshëm në Idrizovë.
Meqë kjo është një qeveri koalicioni me gjitha partitë nënshkruese të paqes së rreme e të prishur të vitit 2001, kanë kohë që gjer para 10 tetorit kur është dita e fundit për shpërbërjen e parlamentit, të vënë në procedurë parlamentare ridefinimin dhe plotësimin e Ligjit për “branitelat” për të rivendosur paqen e negociuar sipas parimit ndërkombëtar për ndaljen e konflikteve si “paqe ndërmjet as të mundurve, as fitimtarëve” dhe sipas kësaj edhe veteranët e UÇK-së të përfshihen në mënyrë të barabartë në gëzimin e privilegjeve me “branitellat”, por edhe në mënyrë retroaktive prej datës kur është sjellë Ligji i parë; ose të shfuqizohet fare ky ligj dhe me kusht që veteranët shqiptarë të 2001-shit të shpaguhen në mënyrë retroaktive me privilegjet që i kanë gëzuar prej atëherë dhe gjer më tash “branitelat”…!
Të shohim ku janë dhe si do sillen konkretisht dhe pa pallavra gjitha “palët” shqiptare dhe “pobratimat” e tyre politikë dhe zullumbërës ndër shqiptarët! Që Rodosi që na keni çarë kokën me vjet se do ta kërceni ju të gjitha anët, dhe hidhuni, si e kanë lënë fjalë grekërit për ata që janë lëvduar me pallavra se bëjnë pune me nam..! Në rast se do ngurroni, do të ishte e ndershme të bëni vetëvrasje të ndershme…!
Pra, nënshkrimi i ri i paqes së 2001 duhet bërë domosdoshmërisht; mandej mund të vijnë zgjedhjet; mandej le të shohin dhe të bëjnë shumica e shqiptarëve,  se a duhet dalë në zgjedhje apo duhet bojkotuar. Sepse, në kushte të një lufte formalisht të (ri)shpallur nga ana e qeverisë, dalja në zgjedhje do të merrte kuptimin e shtrirjes “demokratike, me vetëdashje) e qafës shqiptare për t’ia vënë përsëdyti herë “fitimtari” kularin e nënshtrimit…!

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. mali thotë:

  Jo Urosh Leshi, Faji nuk asht te Populli qe i lutet Zotit.Shkaku kryesor asht; intrigat e anmikut dhe politikanet e pa fe lesha si ti. Arrin ti manipuloin dhe Ua grabisin voten Populit Shqiptar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  …edhe namazi duhet te jete ne sherbim te shretndertimut.dhe , vaj medet halli per ata qe kete se kuptojne…vaj medet halli per ata qe mendojne se namazi.eshte dicka tjeter dhe interesat shtetrore dicka tjeter
  Islami si fillozofi e jetes nuk ka ardhur ne kete bote me prodhue mysluman budallenj e hajvana por , ka ardhe nga Alahu me krijue mysliman dijetar dhe shkencetar .Deshmi per kete eshte Kur’hani…nese namazi nuke perdoret per shtetndertim , rritje te mirqenjes se popullit me besim ne ndihmen e Allahut ateher cdo veprim i nji myslimani shumezohet me xerro (0)
  i nderuar Urosh

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 3. UROSH LESHI thotë:

  Votimet te rendesishme .Maqedonasit i len ne kohen e namazit.Ashtu qe mbi gjysma e deputeteve te Ilirides shkonin ne xhamij per ta fal namazinPer ta me e vlevshme esht namazi se sa vota.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(4)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...