Published On: 20 Shkurt, 2016

Qeveria ‘harron’ rrëzimin e Hoxhës, por kujtohet radio publike gjermane

25 vite pas rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se qeveria po hesht për një ngjarje kaq të madhe.

Ai tha se kjo heshtje është e turpshme.

Por ndërsa në Tiranë po heshtin, radio publike gjermane, Deutschland Radio Kultur ka përgatitur një reportazh për këtë ditë.

Bie në sy se protagonistë të reportazhit janë dy figura kryesore të qeverisë.

Fillimisht, gazetari Werner Bloch interviston ekspertin Frank Abrahams.

“Ky moment, rrëzimi i statujës së diktatorit në Tiranë, kishte një rëndësi shumë të madhe, për shkak se kjo ngjarje u hoqi frikën shqiptarëve. Imazhi i Hoxhës, që kishte shtypur për 41 vite popullin e tij, u rrëzua nga piedestali. Në atë moment, shqiptarët e kuptuan se sistemi komunist kishte rënë”.

Bloch thekson se gjithçka nisi me një koncert ilegal në nderim të John Lennon.

Ministrja aktuale e Kulturës, Mirela Kumbaro ishte e pranishme atë natë.

“Në atë kohë, një grup studentësh, profesorë, artistë dhe aktorë, gazetarë dhe shkrimtarë, u mblodhën në bodrumin e Akademisë së Arteve në Tiranë, për të festuar 20-vjetorin e vdekjes së John Lennon. Atë mbrëmje, studentët pas festës u zhvendosën në Qytetin Studenti dhe nisën protestën. Më pas nisi greva e urisë dhe të tjera,” thotë Kumbaro.

Sipas gazetarit gjerman, rrëzimi i statujës u pasua nga kohë të turbullta.

“Kaos ekonomik, korrupsion në lulëzim dhe një valë emigrimi e përmasave biblike. Kush vjen sot në Tiranë nuk mund ta imagjinojë dot. Tani është një qytet miqësor, plot jetë, me një klimë mesdhetare dhe me banorë kryesisht të rinj, të papërmbajtshëm për të shijuar jetën, sidomos natën në restorantet dhe klubet e pafundme”, thekson Bloch.

Sipas radios gjermane, varfëria në vend mbetet. Por sipas saj, Shqipëria është më e qëndrueshme politikisht, falë edhe kryeministrit Edi Rama.

Siç e do zakoni, edhe ky gazetar ripërsërit faktin që Edi Rama ka qenë kryebashkiak dhe ka lyer fasadat e Tiranës.

“Kur lyem godinat e para, ndodhi diçka e paimagjinueshme. Njerëzit nisën të njohin shtëpitë e tyre. Ata nisën që të hedhin më pak plehra në rrugë. Ata nisën të paguajnë taksat dhe të ndjejnë diçka, që e kishin harruar”, thotë Rama.

Megjithatë sipas gazetarit, problem mbetet imazhi i keq i Shqipërisë, që lidhet me mafian dhe korrupsion.

“Deri më tani, imazhi i Shqipërisë bazohet mbi dy klishe: Mafia dhe emigracioni. Ne duam që të huajt dhe mediat e tyre të largohen nga këto klishe dhe të pasqyrojnë identitetin tonë të vërtetë kulturor dhe atë që është Shqipëria në të vërtetë,” thotë Kumbaro.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...