Published On: 17 Janar, 2016

Qeveria: E paguam për të tërhequr investime

 • Pas akuzave të Partisë Demokratike se qeveria ka paguar për që prestigjiozja “The Economist” të thurë lëvdata për të, ka reaguar edhe qeveria. Kjo e fundit nuk e mohon që është paguar për shkrimin promocional, por shprehet se ky promovim i shërben vendit për të nxitur në këtë mënyrë investimet e huaja.

  Përmes deklaratës së shpërndarë për mediat, qeveria e ka vlerësuar mundësinë e shpërndarjes së numrit special të revistës prestigjioze “The Economist” në Samitin e Davosit, si një oportunitet të paçmuar për të pasur aty një reportazh për të promovuar vendin përpara investitorëve dhe vendimmarrësve të rëndësishëm, në mënyrë që të tërhiqen investime të huaja, që do të sjellin si pasojë edhe krijimin e më shumë vendeve të reja të punës, nxitjen e turizmit dhe të prodhimit vendas.

  Për këtë arsye, qeveria nuk e mohon të ketë paguar për atë reportazh të shfaqur në revistën britanike, por thotë se për atë – ashtu siç kanë vepruar edhe qeveritë e vendeve të tjera të rajonit, si Maqedonia, Kroacia, Turqia apo Serbia, – ka nënshkruar një kontratë prej 36 milionë lekësh për publikimin e atij reportazhi të zgjeruar mbi Shqipërinë.

  Sa i përket faktit të supozuar se, revista nuk mban përgjegjësi për atë mbi të cilën bëhet publicitet në këmbim të pagesës, qeveria thotë se “The Economist”, si një prej revistave më prestigjioze dhe me lexueshmëri të lartë në shkallë botërore, nuk mund të publikojë asnjë informacion që nuk është i vërtetë, i paverifikuar, apo që nuk është shkruar nga gazetarë të certifikuar të saj.

  Në reagimin e saj, qeveria i drejtohet edhe opozitës së sotme për kohën kur ishte në qeveri, në lidhje me shpenzimet e miliona dollarëve nga paratë publike për të transmetuar reklama qeveritare apo për të lobuar, që në thelb të tyre kishin përhapjen në mbarë botën të baltës dhe shpifjeve të ish-kryeministrit Berisha ndaj ish-opozitës socialiste të vendit. Sipas qeverisë, ka ardhur koha që Partia Demokratike të zhvishet nga lëkura e qeverisë së vjetër dhe të bëhet opozita e re, që i ka munguar Shqipërisë prej dy vitesh e gjysmë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. antigona thotë:

  Kjo qeveri duhet te kuptoje se me genjeshtra, mashtrime, manipulime as terhiwen investimet, as zhvillohet vendi as shkohet para. Asnje investues serioz nuk investon ne baze te nje shkrimi ne gazete. Ai se pari shikon leverdine e tij, studion gjendjen ne nje vend, kushtet e te berit bisnes, rregullativen ligjore, efikasitetin e sistemit ligjor, ekonomik dhe rethanat tjera. Prandaj, kemi pak investime ne Shqiperi per shkak te kortupsinot, krimit te organizuar, kolapsin ligjor dhe reklamave paguar eshte nje segment i krimit te organizuar, sepse nje shtet serioz nuk paguan para te taksapaguesve te qytetareve te vet per te genyer, mashtruar dhe manipuluar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...