Published On: 24 Gusht, 2016

Qeveria e Kosovës dhe Presidenca i kamufluan mesazhet e zëvendëspresidentit amerikan Jo Biden  

 

Hamdi Ndrecaj

Po fatkeqësia është aty kur Qeveria e Kosovës së bashku me Presidencën kamufluan fjalimin e zëvendëspresidentit të ShBA-ve me gjëra qesharake. Si për shembull aty kur i nderuari Bajden tha për shtetin dhe popullin e Kosovës se kancer për shtetin është krimi i organizuar dhe korrupsioni, dy minuta më vonë në pres konferencë vazhdoi presidenti Thaçi duke iu përgjigjur nënpresidentit me këto fjalë: “Qeveria e Kosovës dhe shteti i Kosovës është i vendosur ta luftojë terrorizmin”. Pra, ndërhyri në pikë referencën, aty ku i dhemb ShBA-së, pa e përmendur fare korrupsionin dhe krimin e organizuar sistematik apo ‘luftën’ që ky ia ka “shpall”.

  1. Ne e dimë qartë që demarkacioni i kufijve duhet të bëhet patjetër ashtu siç i kanë shënimet vijat kufitare, të gjitha shtetet e botës, por jo të bëhet një shenjim i kushtëzuar, se tek e fundit ShBA e tha mirë dhe qartë që vija kufitare duhet të bëhet dhe duhet të bëhet, por jo sipas tekeve të dikujt, pra në këtë rast qeveritarët e Kosovës, qeveria dhe klani “Pronto” u munduan ta manipulojnë edhe SHBA-në.
  2. Asociacionet duhet të bëhen, ne e dimë që duhet të bëhen, por jo sipas pakos së Ahtisarit.
    SHBA duhet të na ndihmojë që mos të bosnizohet Kosova, pra janë dy gjëra që nuk shkojnë bashkë.
  3. Shqiptarët e RKS-së nuk kanë fare nevojë për liberalizim vizash, sepse e duam shtetin dhe jo liberalizimin.
    Pse Kosova të kushtëzohet në secilin aspekt. Pra, diçka po shkon për dreq.
  4. Kolonizimi i veriut të Kosovës dhe sovraniteti. Në atë pjesë pse nuk ceket kurrë. Tek e fundit vizita e nën presidentit Bajden ishte miqësore, por jo edhe vendimmarrëse edhe pse politikëbërësit tanë po manipulojnë me atë vizitë. Mjaft më me gënjeshtra. Kosova është zhytë në korrrupcion. Duhet të bëhet luftimi urgjent dhe sistematik i korrupsionit dhe krimit të organizuar, kjo po kërkohet nga SHBA-të dhe BE-ja, por nëse shteti i Kosovës nuk është i përkushtuar ta luftojë terrorizmin atëherë e vetmja organizatë terroriste në RKS, është vetë Qeveria e Kosovës dhe askush tjetër.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...