Published On: 1 Qershor, 2016

Qeveria e Gjermanisë e redukton praninë e Bundeswehrit në Kosovë

Misioni më i gjatë i ushtrisë gjermane i njohur ndryshe edhe si Bundeswehr,  pas 17 vitesh në  Kosovë në të ardhmen do të reduktohet deri në 1350 në vend të 1850 ushtarëve që deri më tashti janë angazhuar në këtë mision. Siç raporton Gazeta Blic Qeveria e Gjermanisë miratoi një ndryshim korrespondues të mandatit për Bundeswehrin por i cili ende nuk është konfirmuar nga ana e Bundestagut. Misioni i përhershëm i NATO-s në Kosovë shërben për të ruajtur paqen në shtetin më të ri të Europës. Në Kosovë Bundeswehri në kuadër të këtij Misioni të Aleancës Verio-Atlantike është i vendosur prej përfundimit të luftës në Kosovë në vitin 1999 dhe deri më tashti.

Me 17 vjet që ka mbushur ky mision sot është raportuar që është misioni më i gjatë në historinë e Bundeswehr-it për të vijuar mëpas  me atë në Afganistan dhe në 16 shtete tjera. Derisa numri i evindetuar prej ushtarëve gjerman jepet si 1.350 në mision ky njihet si kufiri i sipërm sepse në fakt, në Kosovë janë vetëm rreth 780 ushtarë gjermanë të stacionuar.

 Deri në vjeshtë ky numër duhet të reduktohet në 550. Numri prej 1350 është dhënë vetëm në rast emergjence. Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë Ursula von der Leyen (CDU) është shprehur pro këtij reduktimi por edhe ka tërhequr vërejtjen për përshkallëzim të mundshëm të krizës në Kosovë dhe atë sidomos në veri të vendit. “Megjithatë, një konflikt potencial për përshkallëzim mund të jetë në veriun e dominuar serb”, ka theksuar ajo.
Nëse masat e reduktimit të misionit të Ushtrisë gjermane kanë të bëjnë edhe me planet për themelimin e Ushtrisë gjermane ende është e paqartë./Gazeta Blic/
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...