Published On: 17 Janar, 2016

Qeveria arsyetohet se milionat e Fondit të Veteranëve u rialokuan për fondin e vitit 2016

  • Qeveria arsyetohet se milionat e Fondit të Veteranëve u rialokuan për fondin e vitit 2016, pasi sipas tyre, u rrit edhe numri i veteranëve të papunë, raporton KohaVision.

Ministri i Punës Arban Abrashi, thotë me bindje se rreth 10 milionë euro janë derdhur nga fondi i vitit 2015 në atë të vitit 2016.
Mbi 3 mijë veteranëve iu shkel e drejta, pasi ata morën vetëm pensionin e dhjetorit, meqë Ministria nuk pati të holla për t’ua dhënë atyre.
Por ky fakt, sipas Abrashit, ishte një lëshim teknik.
“Megjithatë, Kohavisioni vazhdimisht që nga e hëna, ka kërkuar nga dy ministritë ajo e Financave dhe Ministria e Punës sqarim se ku mbeten rreth 12 milionë euro të fondit të veteranëve.
Asnjëra e as tjetra nuk u janë përgjigjur e-mailave të KohaVisionit, ashtu siç nuk janë përgjigjur as në telefonata”. Gjatë javës, veteranët kanë paralajmëruar protesta nëse nuk i marrin pensionet e tyre.
Por bëhet e ditur se javën e ardhshme, ata pritet të kenë një takim me kryeministrin Mustafa.

Fondi per veteranet

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...