Published On: 25 Gusht, 2016
Bota |

Qeveria amerikane i ka dhënë 1.4 milion armë Irakut dhe Afganistanit

Shumë armë zjarri janë dhënë nga qeveria amerikane dhe janë në dispozicion për blerje në tregun e zi dhe nëpërmjet mediave sociale, ka treguar një hulumtim.

Më shumë se 1.4 milion armë i janë dhënë nga qeveria amerikane forcave të Irakut dhe Afganistanit, sipas një hulumtimi të armatimit të Departamentit të Mbrojtjes që nga 11 shtatori(9/11), shkruan The Independent.

Bamirësia e veprimit për dhunën e armatosur (AOAV)me qendër në Londër, kaloi më shumë se një vit duke analizuar kontratat e publikuara nga Departamenti i Mbrojtjes në mes të 11 shtatorit 2001 dhe 10 shtator 2015, dhe arriti në përfundimin se të paktën 1,452,910 armë zjarri ishin siguruar nga ushtria amerikane për partnerët e tyre në Irak dhe Afganistan, dhe se Pentagoni ka një ide të pjesshme jo vetëm të numrit të përgjithshëm të tyre, por edhe se si dhe ku janë duke u përdorur armët,
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...