Published On: 14 Shtator, 2016

Qeriqi: Manipulimi i listave të veterantëve është bërë me dijen e Qeverisë!

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Veteranëve të UCK-së, Xhevdet Qeriqi ka thënë për Gazetën Blic se kanë të vendosur që të mos lëshojnë pe, pasi që sipas tij, secilit veteran i takojnë këto pensione dhe se me vetëdije të Qeverisë është bërë manipulimi i këtyre listave.

Këtë reagim Qeriqi e ka bërë pas deklaratës së Sekretari i Ministrisë së Punës e Mirëqenies Sociale, Izedin Bytyqi, se nuk ka para për veteranët, përcjell Gazeta Blic.

Deklaratën e tij Qeriqi më tutje e ka vazhduar duke thënë se nëse Qeveria e Kosovës vazhdon kështu çdo esklalim i situatës do të mbetet përgjegjësi e tyre.

“Ne jemi të vendosu që mos të lëshojmë pe në këtë drejtim dhe në rast se kjo ndodhë atëherë jam I bindur se situata do të mund të eskaloj sepse veteranëve u a garanton ligji këto pensione dhe të drejtat e tjera ligjore. Sikur qeveria dhe komisioni qeveritar për njohjen e statusit të veteranit të punonin drejt nuk do të kishte ardhë në këtë gjendje qeveria që të ketë probleme buxhetore për këtë kategori. Pra vet ata janë fajtor për fryrjen e listave me vetëdije të plotë të qeverisë kanë ndodhur këto manipulime në komisionin për njohjen e statusit të veteranit dhe tash nuk kanë asnjë arsye të ankohen. Nëse dëshirojnë ta zgjidhin problemin e kanë shumë të lehtë le t’i pastrojnë listat edhe nuk do të kenë asnjë problem me buxhetin për këtë kategori. Ne nuk do të pranojmë asnjë diskutim me ta nëse bëhet fjalë për zvogëlimin e pensioneve për veteranët e vërtetë të UÇK-së dhe as për stopimin e pensioneve për këtë kategori. Me kohë i kemi paralajmëruar sidomos kryeministrin në takimin që kishim me të që të fillojë një auditiv i pavarur në këto lista dhe gradualisht të fillojnë të pastrohen ato mirëpo kryeministri edhe pse ishte i shqetësuar me fryrjen e listave asnjë veprim nuk e ka marrë në këtë drejtim. Nëse do të fillojnë me këto padrejtësi jam i sigurt dhe i bindur se veteranët fuqishëm do ta kundërshtojnë dhe çdo eskalim i situatës përgjegjësia do të bie mbi ta”, tha Qeriqi. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...